21:18 02. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Välisuudised
lühendatud link
5712

Poola valitsus valmistab ette nõudmist Saksamaale Teise maailmasõja eest hüvitiste saamiseks

TALLINN, 3. august — Sputnik. Poola juhtiva Õiguse ja Õigluse (PiS) partei parlamendisaadik Arkadiusz Mularczyk teatas sellisest otsusest kolmapäeval, mil Varssavi mälestas 1944. aasta ülestõusu, vahendab ERR viitega väljaannele EUObserver.

Mularczyk ütles Poola uudisteagentuurile Pap, et parlament jõuab nõude õigusliku analüüsiga lõpule 11. augustiks. Ta nimetas seda algatust "moraalseks kohustuseks".

Okupatsioonide muuseum
© Sputnik / Вадим Анцупов

PiS-i parlamendisaadik Ryszard Czarnecki kommenteeris: "Kui juudid on saanud kompensatsiooni — ja õigustatult — vara kaotamise eest, siis miks ei võiks ka meie nõudeid esitada?"

Poola kaitseminister Antoni Macierewicz ütles, et rohkem kui 200 000 Poola elaniku tapmine Natsi-Saksamaa poolt Varssavi ülestõusus oli genotsiid ning ainus, mida Saksamaa saab sel puhul teha, on "püüda tasuda oma kohutav võlg Poola rahvale".

Uus Teise maailmasõja nõudmine toimub ajal, mil Poola valitsus on sattunud vastasseisu EL-i juhtidega. Euroopa Komisjon on ähvardanud kehtestada Poolale sanktsioonid ja trahvi riigi kohtusüsteemi reformi pärast.

Venemaa hoiatab Poolat mälestusmärkide pärast >>

Saksa valitsus kommenteeris kolmapäeval, öeldes, et Teise maailmasõja nõudmiste teema on suletud.

"Saksamaa on tasunud märkimisväärselt hüvitist üldiste sõjakahjude eest, sealhulgas Poolale, ning maksab siiani märkimisväärset kompensatsiooni natside pahategude eest," ütles valitsuse pressiesindaja Ulrike Demmer.

Tagid:
kompensatsioon, Teine maailmasõda, geto, juudid, Varssavi, Saksamaa, Poola

Peamised teemad