09:48 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Välisuudised
lühendatud link
8540

Poola uute passide lehekülgedele on sattunud Lvivi ja Vilniuse ajaloolised vaatamisväärsused. Ukraina ja Leedu võimud astusid loomulikult selle vastu välja. Tulutult. Varssavi ei mõtlegi end õigustada. Rääkimata passi kujunduse muutmisest.

Olga Bugrova, raadio Sputnik

Poola uued passid tekitasid "nördimust" Kiievis ja "kibedaid" tundeid Vilniuses. Ukraina välisministeerium ja Leedu välisministeerium nõudsid koguni Poola saadikute vaibalekutsumist kummaski solvatud riigis. Kõiges on süüdi Poola põhilisima isikutunnistuse ootamatu disaini väljakuulutamine.

Poola kodaniku passi lehekülgedel on nüüdsest joonistatud pildid. Millised nimelt, seda otsustasid poolakad ise, kes osalesid kampaanias "Kujunda uus pass". Neile oli välja pakutud võimalus valida terve rea riigi ajaloo aspektist oluliste isikute ja paikade kujutiste seast. Ja nad valisidki. Kuid mõnekümne väljapakutud pildi hulgas oli esiteks Poola sõjameeste memoriaal, mis on püstitatud Ukrainale kuuluvas Lvivis. Kusjuures vastavaid lahinguid löödi Lääne-Ukraina Rahvavabariigi territooriumil (seega aastail1918–1920). Teiseks, poolakad hääletasid Vilniuse ajaloolise mälestusmärgi – Koiduvärava (leedu Aušros vartai, poola Ostra Brama – toim.) poolt. Mida võib seepeale arvata ukrainlane või leedulane? Viisakalt väljendudes nimelt seda, mis lajatati kõrvu vaibalekutsutud Poola saadikutele Leedus ja Ukrainas.

Leedus lausuti Poola passides kasutatud piltide kohta veel leebelt: "Ei ole õige, kui üks riik võtab kasutada teise riigiga seotud fotosid, samas teades, et meie ajaloos on olnud erinevaid lehekülgi. Vilniuse saatusele mõeldes on see väga valus." Säärane oli Leedu välisministri Linas Linkevičiuse reageering. Kiiev käitus karmimalt – andis Varssavi suursaadikule Jan Piekłole üle noodi, milles Ukraina välisministri avaldust tsiteerides "väljendatakse otsustavat protesti kavatsuse vastu paigutada Poola uue passi lehekülgedele Lvivis Łyczakowski kalmistul Poola sõdurite matmispaigas paikneva memoriaali kellatorni kujutis."

Petro Porošenko hävitaja lennukis
© Foto : Администрация Президента Украины

Poolast pole seniajani vastuseks kippu ega kõppu. Aga kas siis tõesti ei saa tunnistada Poola kodakondsuste kuidagi teisiti? Nähtavasti ei saa. Passi kujundust muuta ei ole niisama lihtne, ukse ees aga on Poola iseseisvuse 100. aastapäev – seda tähistatakse 2018. aastal. Ja 13 graafilist joonistust uute passide tarvis – sealhulgas Lvivi ja Vilniuse rajatiste kujutised – on juba kinnitatud.

Kui käsitleda seda tõsiasja oma kahe naabri suhtes Euroopas ebasõbraliku sammuna, ning nimelt nõnda "passirevolutsiooni" Kiievi poolt tõlgendatakse, siis Ukraina suhtes võib sellele veel põhjenduse leida. Poolakad on Ukraina juhtkonnaga risti vastupidisel seisukohal ajaloolises hinnangus Stepan Banderale ja lubavad teha kõik neist oleneva, et Ukraina ei pääseks Euroopa Liitu "bandeeralaste lipu all". Apelleerib ju sealne iseseisvuslus oma "rahvuskangelase" väljamõeldud hiilgusele. Nii et Lvivi memoriaali piltide tiražeerimist Poola passidel võib vaadelda rafineeritud kättemaksuna ukrainlaste isekuse eest.

Aga mispärast siis Leedu rahvuslik sümbol järsku Poola passidesse kolis? Milles Vilniust süüdistatakse? Senimaani mitte milleski. Nähtavasti peab Poola oma sõltumatuse (me ei hakka rääkima, kellest) aastapäeva puhul vajalikuks meenutada nii "oma armastatud" Lvivi kui ka Vilniuse kunagist kuulumist oma valdustesse. Vähemasti seda. Tuleks vaadata kõiki 26 pildikest. Et viimati ei selguks, et Euroopa Liidu riikides võib Poola saadikute tarvis "vaipadest" puudu jääda. Poolakatel ju ka "omaenese uhkus"…

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
pass, välisministeerium, saadik, välisminister, Varssavi, Vilnius, Kiiev

Peamised teemad