12:27 19. Juuli 2018
Kuula otse
  • USD1.1611
  • RUB73.3067
Venemaa lennuk Tu-154 Washingtonis Kapitooliumi ja Valge maja kohal, illustratiivne foto

Video Venemaa vaatluslennukist Valge maja kohal

CC BY-SA 3.0 / Kirill Naumenko / Russian Air Force Tupolev Tu-154
Välisuudised
lühendatud link
14230

Telekanal RT avaldas video Venemaa lennukist Tu-154 Washingtonis Kapitooliumi ja Valge maja kohal

TALLINN, 11. august — Sputnik. Pentagonist teatati, et Venemaa lennuki Tu-154 lend toimus vastavalt Avatud taeva lepingule. Ametkonnast täpsustati, et Venemaa vaatlejad esitasid vastava nõude 72 tundi ette ja lennuki pardal viibis USA õhujõudude esindaja, vahendas RIA Novosti.

Venemaa kaitseministeeriumist teatati, et grupp inspektoreid sooritab 7.-12. augustini USA kohal lennukil Тu-154М Лк-1 vaatluslende maksimaalse lennukaugusega 4,9 tuhat kilomeetrit.

Piire rikkudes: NATO hävitajad jälitasid Läänemere kohal Venemaa õhujõudude lennukeid >>

Avatud taeva leping (Open Skies Treaty), mis sõlmiti 24. märtsil 1992. a Helsingis, sätestab uudse riikidevahelise koostöö vormi, mis moodustab osa riikidevahelisest usaldust ja julgeolekut suurendavate meetmete kompleksist. Lepingu osalisriikideks on enamik Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) ja NATO liikmesriikidest.

Lavrovi lennuk rikkus Eesti õhupiiri (uuendaud) >>

Lepingu kohaselt on osalisriigil õigus teha teise osalisriigi territooriumi kohal vaatluslende, mis vastavad Rahvusvahelise Tsiviillennundusorganisatsiooni standarditele. Lepingu kohaselt on avatud taeva vaatluslennud prioriteetsed kõigi teiste lendude ees, neid ei saa piirata julgeolekukaalutlustel, kuid lubatud on piirangud lennuohutusest lähtuvalt.

Lepingu peamine eesmärk on informatsiooni kogumine vaatluslendude käigus sõjaliste jõudude ja tegevuste, infrastruktuuri, maastiku, maastikul asuvate objektide ja toimuva tegevuse kohta. Informatsiooni kogumiseks teostatakse vaatluslende lennukitega, mis on relvastuseta ja varustatud üksnes lepingus sätestatud kategooriatesse kuuluvate sensoritega (fotoaparaadid, videokaamerad, infrapunaskannerid, külgradar). Kogutud informatsiooni alusel koostatakse vormikohane aruanne, mis edastatakse kõigile lepingu osalisriikidele.

500-kilomeetrine "auring" >>

Lepinguga liitumisega kaasnevad kulutused on seotud vaatluslendude vastuvõtmise ja läbiviimise, andmetöötluse ning liikmemaksu tasumisega — seletuskirja kohaselt sisalduvad kõik kulutused kaitseministeeriumi eelarves. Kaitseministeerium on seisukohal, et Eesti peaks valima passiivse osalemise, mis on väiksema maksumusega osalemisvorm, samas on passiivselt osaleval osalisriigil õigus saada materjale kõikidest sooritatud vaatluslendudest.

Leping on seletuskirja kohaselt kooskõlas põhiseaduse ja teiste seadustega. Euroopa Liidu õigus ei reguleeri lepingu eset. Valitsus kinnitas Eesti "Avatud taeva lepinguga" ühinemise avalduse oma 4. märtsi 2003. a korraldusega ja Avatud taeva konsultatiivkomisjon rahuldas Eesti avalduse 5. mail 2003. a.
Eelnõuga on võimalik tutvuda siin.

Tagid:
video, vaatluslennuk, Avatud taeva leping, Valge Maja, Tu-154, USA, Venemaa

Peamised teemad