16:10 29. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Välisuudised
lühendatud link
3110

USA suursaadik Moskvas John Tefft tunnistas, et Venemaa-vastased sanktsioonid on "nüriks instrumendiks", kuid samas väitis ka, et need olid möödapääsmatud

TALLINN, 28. august — Sputnik. USA kehtestas sanktsioonid Venemaa vastu seoses olukorraga Ukrainas 2014. aastal, misjärel neid on korduvalt laiendatud. "Mulle tundub, et sanktsioonid on nüri tööriist – selles suhtes pole mingeid küsimusi ja seda mõistavad kõik," ütles Tefft intervjuus raadiojaamale Ehho Moskvõ, vahendas RIA Novosti.

Moskva vastusammud diplomaatilises tülis USA-ga >>

Diplomaadi sõnul kehtestati sanktsioonid Moskva vastu alternatiivina sõjalistele sammudele. "Keegi ei tahtnud seda, ka Venemaa ei tahtnud USA-ga sõtta astuda, niipalju kui mina aru saan. Ja seetõttu on möödapääsmatu, et oleks olemas katse avaldada oma nõustumatust sellega, mida hinnati rahvusvahelise õiguse rikkumisena, ja seetarvis kehtestati sanktsioonid," väitis Tefft.

USA president Donald Trump kirjutas eelnevalt alla seadusele, mis näeb ette terve rea Venemaa majanduse vastaste sektoripõhiste sanktsioonide laiendamist. Esmajoones lühendab see seadus maksimaalset tähtaega USA sanktsioonidega hõlmatud Venemaa pankade rahastamisel kuni 14 päevani ning nafta- ja gaasiettevõtete puhul kuni 60 päevani (varem oli tärminiks vastavalt 30 ja 90 päeva).

Kolm meest paadis: uued Venemaa-vastased sanktsioonid USA ja Euroopa vastu pöörduvad >>

Sanktsioonid puudutasid ka diplomaatilisi suhteid kahe riigi vahel. Moskva soovitas uutele piirangutele vastates viia Washingtonil oma diplomaatilise korpuse töötajate arvukus vastavusse Vene diplomaatide arvuga USA-s – 455 inimeseni, ja peatas Dorožnaja tänavas asuva laohoone ning Serebrannõi Bori suvila kasutamise ameeriklaste saatkonna poolt. Washington omakorda külmutas immigratsiooniga mitteseotud viisade väljastamise Venemaal kogu riigi ulatuses.

Moskvas hinnati Washingtoni tegevust järjekordse sammuna Venemaa – USA vaheliste suhete halvendamiseks. Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul uurib Venemaa USA poole otsuseid, enne kui võtta ette vastusamme, kuid "USA kodanikele viha välja valamist" ei tule.

Lavrov: me ei hakka kurjust ameeriklaste peale välja valama >>

Tagid:
nüri tööriist, suursaadik, sanktsioonid, John Tefft, Venemaa, USA

Peamised teemad