15:08 30. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Välisuudised
lühendatud link
9923

Lähtudes nostalgiast nõukogude aegade järele siirdus Läti Talsi linna elanik Ints Geršmanis Donetski oblastisse, sooritades omalaadse "liikumise ajamasinal" neisse aastatesse, mil inimesed olid üksmeelsemad

TALLINN, 29. august — Sputnik. Info lätlasest Ints Geršmanisest, kes sõitis ära Donetski oblastisse, et osaleda Ukraina relvastatud konfliktis, sai avalikkusele teatavaks tänu telekanali TV3 telesaatele Nekā personīga, teatab Sputnik Latvia.

Selle loo põhjal on muuhulgas vändatud ka dokumentaalfilm "Revolutsiooni väljavedu", kus läti ajakirjanik kohtub mitmete inimestega, kellele inkrimineeritakse seadusevastane osalemine Ukraina relvastatud konfliktis. 

Filmi peategelaste seas on 1973. aastal sündinud Talsi linna elanik Ints Geršmanis.

Geršmanise sõnul sõitis ta Ukrainasse kaitsma rahva tahet, kuna "igatseb taga nõukogude aegu", ning Donetski vabariigi kodanikuks saades oleks ta nagu ajamasinal kolinud üle neisse aegadesse, mil inimesed olid üksmeelsemad.

"Seetõttu ma arvan, et võib-olla oleks parem päriseks siia kolida. Alustada kõike otsast peale. Tore elu. Kui midagi juhtubki, siis peab see nii olema. Parem on surra vaba inimesena," lausus Geršmanis, näidates ette talle väljastatud Donetski Rahvavabariigi kodaniku passi.

Житель города Талси Интс Гершманис
Ints Geršmanis

Läti kodanikke, kes on asunud teenistusse välisriigi vägedes ja eriteenistustes, ähvardab kuni neljateistkümne-aastane vabadusekaotus.

Vastavad seadusemuudatused kriminaalseadustikus ja rahvusliku julgeoleku seaduses võttis vastu selle Balti vabariigi valitsus. Keeld teenida välismaistes vägedes puudutab seaduse kohaselt nii kodanikke kui ka mittekodanikke.

Samas ei puuduta see otsus armeeteenistust EL-i ja NATO riikides ega ka Austraalias, Brasiilias ja Uus-Meremaal.

Tagid:
ajamasin, igatsus, nostaalgia, NSV Liit, Ints Geršmanis, Donetski RV, Läti

Peamised teemad