08:12 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Välisuudised
lühendatud link
Tuumaelektrijaam (34)
9110

Leedu president väitis, et esimesel kohtumisel Venemaa president Vladimir Putiniga 2010. aastal sai ta temalt "nimekirja nõudmistest, mida Leedu peab täitma"

TALLINN, 6. september — Sputnik. Kremlis lükati ümber Leedu presidendi sõnad väidetavalt Vladimir Putini poolt esitatud "nõudmiste nimekirjast" Venemaa suhtes toetuse ilmutamiseks. Politoloog Mihhail Smolin märkis Sputniku raadiosaates, et Dalia Grybauskaitė väljendas kõige olulisemat nõuet EL-ile.

Venemaa presidendi pressisekretär Dmitri Peskov tõrjus tagasi Leedu presidendi Dalia Grybauskaitė väite, nagu oleks Vladimir Putin 2010. aastal esitanud talle nimekirja nõudmistest, mida Leedu peab täitma.

"Ei. See ei ole tõsi," ütles Peskov RIA Novostile.

Eelnevalt oli Baltimaade teabeagentuur Delfi avaldanud intervjuu Leedu presidendiga. Grybauskaitė väitis, et esimesel kohtumisel Putiniga juba 2010. aastal sai ta temalt "nimekirja nõudmistest, mida Leedu peab täitma: mitte rajada tuumajaama, teha temaga koostööd ja nii edasi."

Sel hetkel oli Vladimir Putin valitsusjuhi ametikohal.

Politoloog, ajalooteaduste kandidaat Mihhail Smolin juhtis Sputniku raadiosaates tähelepanu asjaolule, et "nõudmiste nimekirja" punkte loetledes väljendas Leedu president üht kõige olulisemat nõuet EL-ile.

"Leedus on üheks kõige olulisemaks probleemiks Ignalina tuumaelektrijaam, mis suleti EL-i nõudmisel, selleks eraldati miljard eurot. Selle nõukogudeaegse tuumajaama sulgemine oli Leedule Euroopa Liitu astumise tingimuseks. Õigupoolest aga ei Grybauskaitė, üritades väidetavat "Putini nimekirja" esile tuua, midagi muud peale tuumajaama ei maininudki. Seetõttu on mingi loetelu üle väga raske arutada. Arvan, et ka tuumajaam kerkis esile seetõttu, et see on Leedu jaoks kõige raskem küsimus: seda nõukogudeaegset jaama sulgedes lootsid nad, et Euroopa Liit annab neile lademetes raha, et ehitada uus tuumaelektrijaam lääne reaktoritega. Sel teemal kõneles Grybauskaitė väga palju oma valijatega. Kuid EL andis miljard eurot sulgemiseks ja rohkem raha ei ole. Leedus aga on mõistagi probleeme elektrienergiaga. Seetõttu, nagu mulle näib, on see Grybauskaitė jaoks suurim valupunkt, kuivõrd lootused Euroopalt tasuta saadavale tuumajaamale on iga aastaga üha enam kahanemas," ütles Mihhail Smolin.

Tema hinnangul on Grybauskaitė oma avaldused adresseerinud oma partneritele EL-is ja NATO-s.

"Ainus, mida Leedu võib müüa, on russofoobia, ja kuni lääneriigid seda infoväljal ostavad, seni sellele ka rõhutakse. Nad (Baltimaad) mängivad Euroopa Liidu ja NATO bloki äärealadel "vaeseid sugulasi", keda kõigil tuleb kaitsta müütilise "hirmsa Venemaa" eest," leiab politoloog.

Teema:
Tuumaelektrijaam (34)
Tagid:
tuumaelektrijaam, Dmitri Peskov, Vladimir Putin, Dalia Grybauskaitė, Ignalina, Venemaa, Leedu

Peamised teemad