13:08 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1763
  • RUB86.6154
Välisuudised
lühendatud link
6911

Sotsiaalvõrgustiku VKontakte ja sõnumivahetusmootori Telegram rajaja Pavel Durov rääkis väljaandele The Baffler, kuidas USA eriteenistused on püüdnud tema loodud programmidele ligipääsu saada

TALLINN, 6. september — Sputnik. Durovi sõnul tundis FBI esimest korda tema vastu huvi pärast VKontakte osaluse mahamüümist ja Venemaalt lahkumist. Büroo kaastöötajad püüdsid kallutada ettevõtjat koostööd tegema, hoides teda kinni näiteks "vestluseks" lennujaamas või USA piiri ületamisel, vahendab RIA Novosti.

Algul tahtsid FBI agendid rohkem teada saada võrgustikust VKontakte ja selle suhetest Venemaa õiguskaitseorganitega. Need küsimused Durovile ei meeldinud.

"Ma tahtsin saada ausaks ameeriklaseks, seetõttu andsin neile minimaalse osakese infot, mida on juba meedias avaldatud," ütles ta.

Büroo kaastöötajaid niisugune vastus ei rahuldanud ja nad üritasid saada teavet Durovi uue projekti – sõnumimootori Telegram kohta. 2016. aasta mais, mil ettevõtja saabus San Franciscosse osalemaks iga-aastasel konverentsil Google I/O, tulid FBI agendid tema üürikorterisse kohtuorderiga.

"Nad asusid kohe küsitlema Telegrami asjus, mis ajas mul harja punaseks. Nad näitasid orderit ja ütlesid: "Me austame väga sinu vaateid krüpteerimisele ja (andmete – toim.) konfidentsiaalsusele, meile meeldib sinu töö, kuid on üks tõsine problem – terrorism, ja me peame ühiskonda selle eest kaitsma. Me tahaksime korraldada andmevahetuse kulgu nii, et teie saaksite aidata meil terrorismiohtu tuvastada," jutustas Durov.

Ettevõtja jõudis järeldusele, et kohtumäärus oli võltsitud ja FBI töötajad kasutasid seda tema kallutamiseks koostööle. Nagu nendib The Baffler, ei ole Telegramiga seotud ettevõtted USA-s registreeritud ja neil ei ole seal esindusi, seetõttu USA kohtu jurisdiktsioon neile ei laiene.

FBI kaastöötajad on üritanud ka üht tol ajal Los Angeleses viibinud sõnumimootori väljatöötajaist ära osta. Nagu Durov täheldas, pakkusid nad Telegrami krüpteerimisalgoritmide ja sisestruktuuri lekitamise eest "kümneid tuhandeid dollareid", kuid said vastuseks keeldumise.

Surveavaldusest FBI poolt rääkis Pavel Durov juba juunis, kuid loo üksikasju ta siis ei esitanud.

Christopher A. Wray — "laitmatu taustaga mees" >>

Tagid:
rajaja, surve, eriteenistus, koostöö, Telegram, VKontakte, FBI, Pavel Durov, USA, Venemaa

Peamised teemad