09:17 18. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0835
  • RUB68.7554
Välisuudised
lühendatud link
9330

Tšehhist ja paljudest teistest Ida-Euroopa riikidest väidetavalt oma tarbeks ostetud relvastuse on Pentagon üle andnud Süüria valitsusvastastele jõududele

TALLINN, 13. september — Sputnik. Sellest teatas kolmapäeval Tšehhi uuriva ajakirjanduse keskus, mis töötab selle teema kallal koos korruptsiooni ja organiseeritud kuritegevuse uurimiskeskusega, vahendab RIA Novosti.

Tšehhi uuriva ajakirjanduse keskuse poolt avalikest allikatest hangitud andmete kohaselt ostis Pentagon Tšehhist, aga ka Gruusiast, Serbiast, Bulgaariast, Rumeeniast ja Ukrainast 71 miljoni dollari eest kokku vananenud relvastust, milleks olid automaadid AK-47, granaadiheitjad, miinipildujad ja muud liiki relvi.

Pentagoni pealik tunnistas Venemaa professionaalsust Süürias >>

Oma tehingupartneritele väitsid ameeriklased, et ostavad relvi oma tarbeks. Tegelikult aga saadeti need Süüriasse väljaõppeks ja varustuseks väeüksustele, kes sõdivad Süüria armeega ning Venemaa ja teiste riikide poolt keelatud terrorirühmitusega Islamiriik.

"Igale Tšehhist väljaveetavale relvapartiile peab eksportija lisama terve hulga dokumente väljaveolitsentsi saamiseks," öeldakse Tšehhi uuriva ajakirjanduse keskuse teadaandes.

Antud litsents peab saama kinnituse välisministeeriumilt ning tööstus- ja kaubandusministeeriumilt. Üheks kõige olulisemaks dokumendiks on "lõppkasutaja sertifikaat", mis peab garanteerima, et relvad ei satu valedesse kätesse, näiteks terroristide kätte.

Illustratiivne foto
Министерство обороны РФ

Tšehhi uuriva ajakirjanduse keskuse andmetel on Pentagon antud dokumendis esitanud väärteavet, kinnitades, et ostetud relvade lõppkasutajaks on USA armee.

Varem on Tšehhi uuriva ajakirjanduse keskus osalenud uurimistegevuses, mille käigus selgus, et eelmise nelja aasta jooksul on Ida-Euroopa riigid, sealhulgas Tšehhi kiitnud salamisi heaks relvade müügi enam kui 1 miljardi euro väärtuses tervele reale Lähis-Ida riikidele, kes on need seejärel Süüriasse edasi saatnud.

Kolmapäeva õhtuks on antud teadaande suhtes oodata kommentaari Tšehhi välisministeeriumi ning tööstus- ja kaubandusministeeriumi poolt.

"Putini Süüria avantüür": mis valesti läks >>

Peamised teemad