08:17 23. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Välisuudised
lühendatud link
8821

USA president Donald Trump ütles ÜRO peaassambleel peetud kõnes, et riik on sunnitud Põhja-Korea täielikult hävitama, kui Pyongyang ei tagane oma tuumaprogrammist

TALLINN, 19. september — Sputnik. Trump edastas ÜRO-s Põhja-Koreale siiani karmima hoiatuse seoses viimase ballistiliste rakettide katsetustega, vahendas ERR viitega Reutersile.

"Kui Põhja-Korea ei tagane, meil ei ole muud valikut, kui Põhja-Korea täielikult hävitada," kõneles president. "Rakettmees on nii enda kui ka tema režiimi enesetapumissioonil," lisas ta.

Trump kutsus ÜRO liikmesriike üles tegema koostööd, et Põhja-Korea presidendi Kim Jong-uni valitsus isoleerida seniks, kuni ta oma "vaenuliku käitumise" lõpetab.

Ka USA kaitseminister James Mattis teatas ennem Põhja-Koerea tuumakatsetusi kommenteerides, et USA ei taotle Põhja-Korea "täielikku hävitamist", kuid on võimeline seda tegema, vahendas Sputnik Eesti kuu alguses.

Mattis märkis, et mistahes ohu korral USA-le ja tema liitlastele on USA valmis rakendama sõjalisi meetmeid. Kaitseministri sõnul tutvustati Ameerika riigipea Donald Trumpile Põhja-Koreast lähtuvatele ohtudele kõiki võimalikke sõjaliste vastuse variante.

"Meil on palju sõjalisi lahendusvariante ja president tahtis nende kõikidega tutvuda. Me teatasime selgelt, et meil on võimekus end ja oma liitlasi, Lõuna-Koread ja Jaapanit, kaitsta mistahes ründe eest. Ja meie kohustused liitlaste ees on vääramatud," üles James Mattis.

Septembri alguses toimus Tallinnas Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini juhtimisel Euroopa Liidu välisministrite 2-päevane mitteametlik kohtumine (Gymnich).

USA ei alusta sõjategevust Põhja-Korea vastu, illustratiivne foto
© AFP 2019 / DELIL SOULEIMAN

Välisministrite töökohtumisel olid kõne all viimased arengud Korea poolsaarel ja Põhja-Korea raketikatsetused. Põhja-Korea on vaatamata ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonidele ja Pyongyangile kehtestatud sanktsioonide järk-järgulisele karmistamisele jätkanud keelatud programmide arendamist.

"Euroopa Liidul tuleb hoida ühtset poliitikat Põhja-Korea osas ning vajadusel karmistada ka sanktsioone, et Põhja-Korea tuumarelvaarendust takistada. Meil on vaja lahendust, mis viib keelatud programmide lõpetamisele ja Korea poolsaare tuumavabaks muutmisele," ütles välisminister Sven Mikser.

Peamised teemad