11:20 01. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Välisuudised
lühendatud link
16 0 0

USA president Donald Trump ei osalenud Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) uue juhi Christopher Wray ametisse nimetamise tseremoonial

TALLINN, 30. september — Sputnik. Valge Maja allika teatel on põhjuseks asjaolu, et büroo on seotud võimaliku Venemaa mõjude uurimisega 2016. aasta presidendivalimiste ajal, vahendab ERR.

Endise USA justiitsministeeriumi kõrge ametniku Christopher Wray neljapäevaselt ametisse nimetamiselt puudumisega rikkus Trump mitteametlikku protokolli, mille kohaselt võtavad presidendid sellest suuresti tseremoniaalsest üritusest osa, vahendas Politico.

Valge Maja ametnikud olid teadlikud, et Trumpi puudumine sündmuselt, kus osaleb rohkelt neid, kes uurivad presidendi lähedasi liitlasi ja tõenäoliselt ka teda ennast, ei näe hea välja.

Donald Trump langetas ootamatu otsuse - vallandada FBI direktor James Comey
© REUTERS / Carlos Barria

Veel kummastavamaks muutis seda asjaolu, et Trump ise vallandas Wray otsese eelkäija James Comey ning rääkis seejärel kahele Vene diplomaadile, et selle käiguga vähendas ta endale osutatud survet.

Comey juhtis Trumpi kaastöötajate vastaseid juurdlusi nende väidetavate "Venemaa sidemete" kohta, mida nii Valge maja, kui ka Kreml eitasid. Seejuures Trumpile 2016. aasta presidendivalimistel kaotanud Hillary Clinton süüdistas Comey't ka enda valimiskaotuses.

Comey määras 2013. aastal ametisse toonane president Barack Obama 10-ks aastaks, mille lõpuni too ka töötada kavatses.

Trump teatas juuni algul, et nimetab FBI järgmiseks peadirektoriks endise abijustiitsministri Christopher A. Wray. Trump ütles oma Twitteri-postituses Wray kohta, et tegu on "laitmatu taustaga mehega".

Wray oli astatel 2003-2005 ehk George W. Bushi ametiajal justiitsministeeriumis kriminaalvaldkonna eest vastutavaks abiministriks. Ta on töötanud USA õigussüsteemis ka muudel ametikohtadel ning praegu töötab ta advokaadibüroos King and Spalding.

Tagid:
tseremoonia, ametivanne, FBI, Christopher A. Wray, Donald Trump, USA

Peamised teemad