14:09 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Välisuudised
lühendatud link
4810

Poolas plaanitakse maha võtta paarsada punamonumenti ning nimetada ümber vähemalt tuhatkond kommunistliku taustaga inimesele viitavat tänavanime

TALLINN, 2. oktoober — Sputnik. "Aktuaalne kaamera. Nädal" käis Varssavis uurimas, miks Poola riik seda teeb ning kuidas inimesed selle vastu võtavad, vahendab ERR.

Poolas on teema hetkel väga aktuaalne, sest riik tahab end kommunistlikust minevikust puhastada punamonumentide mahavõtmisega.

Nii tegi Poola riik 2300 töötajaga Rahvusliku Mälestuse Instituudile ülesande koostada vastav nimekiri, misjärel kohalikel omavalitsustel on soovitatav monumendid teisaldada.

Instituudi vanemspetsialist Damian Markowski ütles ERR-ile, et mitmetes väiksemates kohtades on venemeelsed aktivistid asunud seni halvas korras olnud punamonumente korda tegema ja nii uuele elule äratama.

Venemaa välisministeerium tegi järjekordse avalduse seoses Poolas asuvate nõukogude mälestusmärkidega, vahendas Sputnik Eesti. Venemaa Poola saatkonna kodulehelt saab lugeda, et Moskva on nördinud president Andrzej Duda 22. juuni 2017 otsusest kiita heaks seadus kommunismi ja totalitaarrežiimide propaganda keelamise kohta.

Kümme aastat tagasi viisid Eesti valitsuse sammud Tallinna saksa fašistlikest anastajatest vabastamisel langenud nõukogude sõjameestele püstitatud mälestussamba teisaldamiseks massiliste tänavarahutusteni Eesti pealinna südames.

Rahutused puhkesid politseinike ja mälestussamba teisaldamise valdavalt venekeelsete vastaste vahelise kokkupõrke tulemusena. Sündmused, mis tagantjärele ristiti Pronksiööks, lõhestasid pikaks ajaks Eesti ühiskonna.

Lukas: punamonument ei sobi ERM-i territooriumile

Eesti Rahva Muuseumi (ERM) direktori Tõnis Lukase hinnangul ei sobi Raadil asuv Teisele maailmasõjale pühendatud monument ERM-i territooriumile, vahendas Sputnik Eesti suvel.

Lukas ütles Postimehele, et ERM on eesti rahva ajalooteadmise ja —väärtuste kandja ning tema vaatevinklist ei sobi punamonument ERM-i territooriumile ja ajaloolise hoone vastaskaldale

Ta lisas, et just Teine maailmasõda oli see, mis hävitas ERM-i Raadil. Tema kinnitusel ei kutsu ta üles kohe monumenti teisaldama.

"See ei olnud võitlushüüd, et ma nüüd arvan, et muuseumi põhiline ülesanne on hakata seda monumenti teisaldama. Aga, jah, kindlasti ma ütlen oma arvamuse, kui avalikkus selle teema tõstatab, aga ERM oma põhitegevuste hulgas nüüd kõigepealt ei näe, et me peaksime seda ise teisaldama hakkama," sõnas ta.

Tagid:
minevik, kommunistlik, ausammas, mälestis, monument, NSV Liit, Venemaa, Poola

Peamised teemad