19:01 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Välisuudised
lühendatud link
Ameerika ajaloo suurim massitulistamine Las Vegases (9)
6410

Las Vegase kuritegevuse tase oli USA üks madalamatest, kuni 1. oktoobrini, mil Ameerika pensionär Stephen Paddock tappis seal üle 50 inimese

TALLINN, 3. okt — Sputnik. Miks nii juhtus ja kas seda oleks saanud ära hoida. RIA Novosti vestles sellest psüühilise tervise uurimiskeskuse meditsiinipsühholoogia osakonna juhataja Sergei Jenikolopoviga. 

Millised motiivid võisid Las Vegase mõrtsukal olla?

Kõige rohkem sarnaneb see laiendatud suitsiidiga: inimene maksab isiklikel motiividel kätte ühiskonnale: "Lähen teise ilma ja võtan teidki endaga kaasa." Sellist asja on korduvalt juhtunud koolitulistamistel. Pensionieas suitsiidirisk kasvab – tekivad perekondlikud ja tööalased põhjused.

Stephen Paddock oli tavaline ameeriklane, seadusekuulekas kodanik, kellel oli relvadele vaba juurdepääs, ta polnud moslem, ta polnud mingi ususekti ideoloogia järgija.

Kas Lähedased ja sõbrad võivad sellise ebaadekvaatse käitumise tunnuseid märgata?

Kui me räägime õpilastest või tudengitest, tuleks küsida vanematelt ja õpetajatelt, miks nad seda ei märganud. Kuid tema (Stephen Paddock – toim.) oli 64 aastat vana – kes oleks saanud teda peatada? Homme hakkavad tema kolleegid ja naabrid tunnistusi andma ja muljeid jagama, kuid need saavad olema reageeringud juba toimunud sündmusele. Isegi kui keegi midagi märkas, oleks ekspertiisi pealesurumine lihtsalt veidralt käituvale inimesele tema inimõiguste rikkumine.

Seega siis, kas psühholoogia seisukohast polekski seda ohtu saanud vältida?

Jah, ära hoida poleks seda saanud. Kui just keegi autoriteetne isik poleks ekspertiisi soovitanud.

Miks naabrid ja kolleegid ei räägi oma kahtlustest enne, kuni midagi sellist pole juhtunud? 

USA-s suhtutakse enamusesse sellest, mida meie siin veidruseks peame, tolerantselt. Ja paljud kahtlased lihtsalt pole kahtlased.

Islamiriik* on juba võtnud endale vastutuse Las Vegases toimunu eest…

Isegi kui te nüüd tänaval komistate ja meedia seda kajastama peaks, võtab Islamiriik* selle eest vastutuse.

Kõige šokeerivam on see, et Las Vegase ja Rino taolisi linnu peeti Ühendriikides alati kõige turvalisemateks. Politsei eesmärk oli tagada, et kasiinokülastajaid tänavatel paljaks ei röövitaks ja sellepärast oli seal kuritegevuse tase alati märksa madalam. Ja nüüd sai kõige madala kurtitegevusega linnast USA-s kõige suurema massimõrva toimumispaik.

Miks kõige enam uudiseid massitulistamistest tuleb justnimelt USA-st?

Relvakultus ja selle kättesaadavaus. Mitte keegi ei eputa relvadega, nagu ameeriklased. Relva olemasolu on USA-s mehelikkuse tundemärk. Ameeriklased võitlevad juba ammu relvatootjate lobi vastu, kuid seni on see kõik jäänud tulemusteta.

Ma tunnen Venemaal inimesi, kes kollektsioneerivad külmrelvi, kuid meil pole kombeks tänaval käies mõõgaga vehkida.

Relvastatud mees avas Las Vegase Mandalay Bay hotelli 32. korruselt pühapäeva õhtul tule kantrimuusika festivalile kogunenud rahvahulga pihta, tappes vähemalt 59 inimest. Haiglatesse on viidud 527 inimest. Tulistaja leiti surnult, vahendas Sputnik Eesti eile.

*Venemaal keelustatud terroriorganisatsioon

Teema:
Ameerika ajaloo suurim massitulistamine Las Vegases (9)
Tagid:
intervjuu, tulistamine, USA, Las Vegas

Peamised teemad