15:26 28. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Välisuudised
lühendatud link
Kataloonia referendum (43)
30 0 0

Hispaania valitsus tõrjus üleskutseid tuua Madridi ja Kataloonia valitsuse tüli lahendama vahendaja

TALLINN, 3. oktoober — Sputnik. Hispaania Euroopa asjade minister Jorge Toledo ütles Politicole, et Madridi jaoks pole vastuvõetav ükski kolmandast osapoolest vahendaja ning dialoog peaks olema kahepoolne, vahendas ERR.

"Sa võid muuta seadust, sa võid selle vastu olla, kuid sa ei saa sellele mitte kuuletuda," ütles Toledo.

Referendum Kataloonias
© AFP 2019 / Lluis Gene

Esmaspäeval kutsus Euroopa Komisjon kõiki osapooli üles liikuma vastasseisust dialoogi pole.

Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk ütles esmaspäeval, et leida tuleb viisid, kuidas vältida olukorra edasist eskaleerumist ja jõu kasutamist.

Kataloonias on suur streik >>

Kataloonias toimus teisipäeval üldstreik, vahendas Sputnik Eesti eile. Korraldajate sõnul oli streik vastuseks "tõsistele õiguste ja vabaduste rikkumisele" pühapäevaste sündmuste ajal Kataloonias.

Kataloonias pühapäeval korraldatud referendumil puhkenud kokkupõrgetes politseijõudude ja iseseisvusmeelsete katalaanide vahel sai kannatada üle tuhande inimese, vahendas Pealinn esmaspäeval.

Barcelonas sai kannatada 294 inimest, linna lähiümbruses 355, Kataloonia keskosas 46, Tarragonas 27, Gironas 249, Lleida 111, Terres de l'Ebres 55.

© Ruptly
Kataloonia referendumit saatis vägivald

Madrid ja Hispaania ülemkohus on öelnud, et pühapäeval toimunud referendum oli ebaseaduslik ega vastanud ka muus osas rahvahääletuse usaldusväärsust tagavatele nõuetele.

Kataloonia regioonivalitsuse esindajate kinnitusel aga referendum keskvalitsuse takistusmeetmetest hoolimata õnnestus ja sellest võttis osa rohkem kui 2,2 miljonit inimest (42,3 protsenti sealsetest valijatest), kellest 90 protsenti hääletas iseseisvuse poolt.

Valitsuse kõneisik Jordi Turull ütles, et 2,02 miljonit katalaani vastas jaatavalt küsimusele: "Kas te tahate, et Kataloonia saaks iseseisvaks riigiks vabariigina?" Turulli sõnul osales referendumil 2,26 miljonit inimest.

Iseseisvusmeelsete katalaanide ja politsei kokkupõrgetes sai kannatada üle tuhande inimese
© Sputnik / Хавьер Луэнго

Ta lisas, et ligi kaheksa protsenti osalenutest ehk umbes 176 000 inimest hääletas iseseisvuse vastu, kaks protsenti jättis valimissedeli tühjaks ning 0,9 protsenti hääletussedelitest oli rikutud.

Hispaania politsei kasutas kummikuule >>

Kataloonias on 5,3 miljonit registreeritud valijat ning Turulli sõnul ei sisalda hääletussedelite arv neid sedeleid, mille Hispaania politsei konfiskeeris vägivaldsete haarangute käigus, et iseseisvusreferendumit peatada. BBC ja Politico andmetel oli osalusprotsent umbes 42.

Välisministeeriumi seisukoht Kataloonia küsimuses

Euroopa Liit jälgib arenguid kahtlemata tähelepanelikult. Nii Eesti kui ka Euroopa Liit toetavad Hispaania territoriaalset terviklikkust, teatas välisministeeium esmaspäeval.

On oluline, et mis tahes poliitilised protsessid toimuksid demokraatlikult ja rahumeelselt. Kataloonia referendumi näol on tegemist Hispaania siseasjaga, mis tuleb lahendada Hispaania seadusandluse alusel, seisab ministeeriumi teates.

Teema:
Kataloonia referendum (43)
Tagid:
poliitika, referendum, streik, kriis, iseseisvus, valitsus, Euroopa Komisjon, politsei, Kataloonia, Hispaania

Peamised teemad