02:40 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Välisuudised
lühendatud link
Meedialahingud (290)
8833

Sellist survet, nagu USA-s, ei pea RT taluma üheski teises riigis, teatas telekanali peatoimetaja Margarita Simonjan

TALLINN, 6. oktoober — Sputnik. Sellest rääkis ta esinedes Föderatsiooninõukogu välissuhete komitee Venemaa siseasjadesse sekkumisele suunatud tegevuse monitoorimise töögrupi istungil. Simonjani sõnul peab RT 17. oktoobriks end USA-s välismaa agendina registreerima, mis tekitab telekanali töös raskusi.

Nii näiteks võidakse ettevõtet pärast sellist registreerimist kohustada avaldama oma töötajate isikuandmeid, teatama isikutest, kes talle inetrvjuusid annavad ning panema oma võrgulehele ja eetrisse minevate saadete kaadrisse tohutu märgise "välisagent". Kui aga USA-s RT saateid transleeriv ettevõte keeldub end välisagendiks tunnistamast, võidakse hakata töötajaid vahistama ja ettevõtte vara arestima.

"Juristid räägivad, et kui me ei tunnista end välisagendiks, järgneb sellele meie töötajate vahistamine ja vara arestimine – need on aga väga tõsised asjad," ütles Simonjan.

FBI võttis ette Sputnik USA toimetuse
© Sputnik / Игорь Руссак

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova, kes samuti komisjoni istungil esines, rõhutas, et Ameerika võimud avaldavad Venemaa telekanalile suunatud ja erapoolikut survet.

"Lisaks on valla päästetud infokampaania, kus meediumile rakendatakse survet ja administratiivset ressurssi," ütles Zahharova.

Tema sõnul lubab Venemaa seadusandlus Venemaa meediaväljaannete töö piiramise korral välismaal rakendada samasuguseid vastumeetmeid siseriigis. "Telekanal RT tegevuse piiramine on ilmselge. Seega võimaldavad olemasolevad seaduslikud mehhanismid rakendada samasuguseid vastumeetmeid," selgitas Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja.

Sõnavabaduse rikkumine

Vastuseks Ameerika võimude poolt USA-s töötavatele Venemaa meediaväljaannetele avaldatavale survele kavatseb Moskva piirata Ameerika väljaannete tegevust Venemaal. Seega kavatseb Venemaa USA-s toimuvale RT vastasele kampaaniale vastata.

Moskva hakkab piirama Venemaal tegutsevate USA meediaväljaannete tegevust>>

USA justiitsministeerium kohustas septembri alguses telekanalit USA-s RT America jooksvat tegevust ja teletoodangut teenindavat ettevõtet registreerima end välisagendina. Dokument laekus ajal, kui USA Kongressi esindajatekojas menetleti välisagentide registreerimise seadusest (FARA) tuleneva välisagentide registreerimise korda muutvat seadluseelnõud.

Eelnõu kohaselt antakse USA justiitsministeeriumile, mille koosseisu kuulub ka FBI (Föderaalne juurdlusbüroo) täiendavad volitused, mis võimaldavad välja selgitada ja kohtus menetleda organisatsioone, mis püüavad "ebaseaduslikult" mõjutada USA poliitilisi protsesse.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova on sel puhul varem teatanud, et olukord telekanaliga RT ja agentuuriga Sputnik USA-s on vastuolus sõnavabaduse põhimõttega. "USA nõuab, et RT-d USA-s teenindav ettevõte registreeriks end välisagendina. Ühest küljest tähendab see topeltstandardeid, kuid olukord on palju tõsisem, mitmekihilisem ja sügavam," ütles Zahharova.

Tema sõnul on kõik nõudmised, mis tänaseks telekanalile RT ja agentuurile Sputnik on esitatud, vastuolus Ameerikas kehtiva sõnavabaduse põhimõtetega.

Sõnavabaduse kaitsjad mõistsid hukka FBI sammud Sputniku suhtes>>

"Seadusandluse valikuline ja ilmselgelt poliitiliselt laetud rakendamine Venemaa meediaväljaannete suhtes tähendab USA konstitutsiooniga tagatud sõnavabaduse piiramist. RT suhtes välisagentide registreerimise seaduse (FARA) rakendamine võib kaasa tuua tõsiseid juriidilisi tagajärgi ja ohustada töötajate turvalisust. Kohustus avaldada telekanali siseteavet, sealhulgas, rõhutan seda eriti, töötajate koosseisu ja isikuandmeid selles USA-s välja kujunenud "nõiajahi" atmosfääris võib endast kujutada reaalset ohtu," lisas ta.

RT peatoimetaja Margarita Simonjan märkis Ameerika võimueliidi otsust kommenteerides, et "sõnavabaduse tapsid need, kes selle välja mõtlesid".

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
Sputnik, RT, Zahharova, Margarita Simonjan, USA

Peamised teemad