05:27 30. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Välisuudised
lühendatud link
Meedialahingud (290)
5210

Ameerika Ühendriikide rünnakute põhjustest USA-s töötavate Venemaa meediakanalite vastu kõnelevad rahvusvahelise julgeoleku ekspert Igor Nikolaitšuk ja politoloog Dmitri Drobnitski

TALLINN, 6. oktoober — Sputnik. Küsimus USA-s toimivate Venemaa meediakanalite tegevusele on arutlusel Venemaa Föderatsiooninõukogus. Seda meedet käsitletakse kui sümmeetrilist vastust vene ajakirjanike ülekuulamistele FBI-s. Kaks vene eksperti kommenteerisid olukorda Sputnikule.

Igor Nikolaitšuk, rahvusvahelise julgeoleku ekspert, meediamonitoorsete eriuuringute keskus:

Välja on kujunenud maailma diplomaatia ja rahvusvaheliste suhete ajaloos ennekuulmatu olukord, kus ajakirjanikke nimetatakse järsku vaenlasteks. Maniakaalse visadusega "voolitakse" USA-s vene meediast vaenlase kuju. Varem oli sääraseks Ameerika Ühendriikide vaenlaseks ainult Vladimir Putin, nüüd aga ka Sputnik ja RT. Vene meedia "agressiivsust", nende "sekkumist" Ameerika Ühendriikide siseasjadesse ja teisi surmapatte esitatakse juba etteantud tegelikkuse pähe.

Moskva hakkab piirama Venemaal tegutsevate USA meediaväljaannete tegevust>>

Mispärast seda kõike tehakse? Minu meelest on asi selles, et USA-s käib praegu sisepoliitilise ladviku – demokraatide ja vabariiklaste – omavaheline võitlus. Et seda võitlust toetada, tuleb tingimata luua ühise vaenlase kuju. Seda ongi tehtud. Nüüd otsivad erinevad erakonnad oma vastaste seoseid sellesama omaloodud vaenlasega, näiteks et "Venemaa sekkub valimistesse, sellepärast Trump võitis". Niiviisi on kõikvõimalikud "tantsud" Venemaa meedia ümber kasulikud esmajoones ameeriklaste sisepoliitikas tegutsevatele mänguritele. Sõltuvus konkreetsest poliitilisest olukorrast on ilmselge.

Seetõttu võib piiranguid USA ajakirjanike tegevusele Venemaal vaadelda üksnes sümmeetrilise vastusena. Sisuliselt kujuneb see tegevus mõttetuks: USA ajakirjanikud ei ole iseseisvad, sugugi mitte nemad ei kujunda päevakorda ega loo neid meetodeid, mille abil Venemaad demoniseeritakse.

FBI võttis ette Sputnik USA toimetuse
© Sputnik / Игорь Руссак

Kusjuures ei maksa alahinnata kahju, mida Venemaa ja USA vaheliste suhetega USA ajakirjanikele on tekitatud. Lootused Venemaa ja USA suhete paranemisele sulavad iga päevaga kasinamaks. Vene diplomaadid peavad täitma seda funktsiooni, mis on sisse kirjutatud riigi välispoliitika uude kontseptsiooni: "Diplomaatia ülesanne on kaitsta Venemaa meediakanalite tegevust välismaal ja toetada nende tegevust Venemaa kohta objektiivse teabe edastamisel". See on nende kohus.

Dmitri Drobnitski, politoloog, amerikanist:

Tuletan teile meelde, et otsust Venemaa meediakanalite töötingimuste kohta USA-s ei ole veel vastu võetud. USA valitsus alles üritab registreerida RT-d ja Sputnikut välismaise agendina. Veider meede, kuna tuntud seadus välismaiste agentide registreerimise kohta – FARA – oma praeguses sõnastuses välistab tolle seaduse rakendamise meedia suhtes.

Sedasi võib ameeriklaste nüüdne algatus nõuda olulisi muudatusi USA seadusandluses. Enamgi veel, see võib puudutada teisigi välismaiseid kanaleid, mida Ameerika Ühendriikides edastatakse – näiteks inglaste Sky News või araablaste Al Jazeera.

Mina ei poolda vastumeetmena ameeriklaste Venemaal toimivatele meediakanalitele piirangute seadmist – see näeks välja üsna naeruväärne. Ameeriklaste meediakanalite tegevust Venemaa territooriumil ei näe isegi mikroskoobiga vaadates. Kui "kruvisid kinni keerata", ei mõjuta see nende tegevust küll kuidagi. Nad ei käsitle oma osakaalu Venemaa turul märkimisväärsena.

Raadio Vabadus, näiteks, toimib ainult internetis ega toeta isegi oma raadiosagedust – lihtsalt sellepärast, et raadiojaama juhtkond on otsustanud sellele mitte raha raisata. Telekanal CNN eksisteerib Venemaal ainult kaabeltelevisioonis ja ainult inglise keeles – põhiliselt välismaalaste mugavuse huvides. Konservatiivset kanalit Fox News ei leia Venemaal päevasel ajal tikutulegagi üles.

Venemaa väliusministeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova
© Sputnik / Валерий Мельников

USA uurib, kas raadio Sputnik mõjutas presidendivalimisi>>

USA meedia tõsiseltvõetava tegevuse puudumine Venemaa Föderatsioonis on osaliselt ka selle põhjuseks, et Venemaast räägitakse Läänes kas klišeelikke lugusid või levitatakse uskumatuid väljamõeldisi. Minu meelest tasub – lausa vastupidi – igati abistada ja toetada ameeriklastest kolleegide töötamist Venemaal.

Kui neil tekib soov siseneda venekeelsele turule, peavad nad igal juhul oma positsiooni muutma, vastasel korral osutuvad nad puhtalt nišimeediaks. Ameerika ajakirjanikel tuleb võidelda uue auditooriumi eest, suhelda vene kolleegidega, seetõttu toimuvad nende maailmavaates tingimata teatud muutused.

Venemaal on tingimata tarvis arendada sidemeid erinevate riikide ajakirjanikega, vastasel juhul seisab ees ainult otsesuhtluseta vastastikuste süüdistuste vahetamine. Kahjuks on selline olukord praegu täheldatav diplomaatilisel areenil.

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
CNN, meedia, Russia Today, RT, FBI, Margarita Simonjan, USA

Peamised teemad