13:02 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Välisuudised
lühendatud link
7630

Saudi Araabia kuninga Salman bin Abdul-Aziz Al Saudi esmakordselt ajaloos toimunud visiiti Venemaale hindasid mõlemad pooled ajaloolise sündmusena, mis avab kahe riigi vastastikustes suhetes uusi horisonte

TALLINN, 9. oktoober — Sputnik. Venemaa Föderatsiooni presidendi Vladimir Putini kõnelustel Saudi Araabia monarhiga arutati mitmesuguseid koostöösuundi kaubanduslik-majandlikes, investeeringute, kultuuri- ja humanitaaria-alastes valdkonades. Kõneluste tulemusena allkirjastati 14 dokumenti, mis puudutavad Moskva ja Ar-Riyāḑi vastastikust koostööd mitmesugustes suundades.

Telekanal Russia Today
© Sputnik / Евгений Биятов

Saudi Araabia teabe- ja kultuuriminister Awad al Awad nentis Sputnikule antud eksklusiivintervjuus, et Venemaa meediakanalid võimaldavad Saudi Araabia ettevõtetel avaldada oma võrgulehtedel nende materjale. Samuti võivad Vene meediakanalid luua sidemeid Saudi Araabia ühiskonnaga.

Millised on ajaloolise kohtumise tulemused?

Tõepoolest, tegemist on ajaloolise visiidiga – esmakordselt külastas saudide kuningas Venemaa Föderatsiooni. Külaskäigu programm sai väga rikkalik: sellesse kuulusid nii kohtumised kui kokkuleppimised kui ka koostöökavad ning kavatsused edasiste suhete arendamiseks. Kõik see muudab kuninga külaskäigu ajalooliseks. Ametlike kohtumiste käigus nägime me valmidust dialoogiks ja lähedust vaadetes, mis sisendab suurt optimismi. Loodame, et Venemaa ja Saudi Araabia suhted jõuavad uuele tasemele.

Meil on väga hea meel, et selle ametliku visiidiga Venemaale saabusime. Meile sai osaks suurepärane vastuvõtt, mis ületas kõiki ootusi. Kusjuures seda mitte ainult ametlikul tasandil, vaid ka inimliku suhtluse tasandil. Mina külastasin Moskvas saudi kultuurinädalat. Meid liigutas vene rahva tohutu soov tutvuda saudi kultuuri, ajaloolise pärandi ja kunsti. Seal oli korraldatud kunstinäitus ning usun, et see jätab kõigile külastajatele väga hea mulje.

Saudi Araabia kaamelid armastavad Eesti otra, illustratiivne foto
© Sputnik / Юрий Сомов

Mida võite öelda koostöökokkulepete allkirjastamise kohta?

Läbirääkimiste laua taga leidus aega isegi koostöökavade arutamiseks kutuuri ja meedia valdkonnas. Pole kahtlust, et teabe- ja kultuurialane koostöö on väga oluline ja aitab rajada sildu kahe riigi ja meie rahvaste vahel. Usun, et algus selleks on tehtud. Edaspidi saab teoks vastastikune infovahetus. Venemaa meediakanalid võimaldavad Saudi Araabia ettevõtetel avaldada oma võrgulehtedel nende materjale. Samuti võivad Venema meediakanalid luua sidemeid saudide ühiskonnaga.

Kas Ar-Riyāḑis kuulutati välja ka Venemaa ja Saudi Arabia kaubandus- ja majanduskomitee tulevane kohtumine? Kas on teada tolle kohtumise kuupäev?

Peale Saudi Araabia kuninga ja Venemaa presidendi kohtumist eeldame, et kahe riigi vahelised suhted kujunevad tugevateks, vastupidavateks ja edasiarenevateks. Viiakse ellu programmid ja kokkulepped, millele sai graafiku kohaselt ning mõlema riigi vastavate vastutavate isikute juuresolekul alla kirjutatud. Me eeldame, et järgmine kohtumine toob endaga kaasa uusi kokkuleppeid.

Kohtumise kuupäeva kohta mul infot ei ole. Arvan, et see toimub novembri esimesel nädalal.

Mida saavad Saudi Araabia spetsialistid Venemaa ja Saudi Araabia teabeministeeriumi kogemustevahetuse programmi raames Venemaal õppida?

Vene teabekompaniid töötavad praegu kõrgel tasemel. Nende käsutuses on suured võimalused ja kõige kaasaegsem tehnika. Me töötame välja korraga mitut koostööprogrammi. Ennekõike puudutavad need väljaõpet, infovahetust, uudistevoo ettevalmistamist, teabevõrgu Sputnik, Russia Today ja teiste ettevõtete kasutamist. Me loodame saada suurepärase kogemuse, loodame arendada suhteid meie teabeasutuste vahel ja paljugi õppida.

Kuidas Te arvate, kas infovahetus võib aidata kaasa olukorra stabiliseerumisele piirkonnas ja kogu maailmas?

Loomulikult, nii see on. Vaja on ühtset teabelist alust. Praegu napib Venemaal infot Saudi Araabia kohta.Täpselt samaviisi ei tea lihtsad saudid kuigi palju Venemaast. Tulevikus plaanime me selle lünga kõrvaldada. Tuleb ehitada sildu mitte ainult poliitikasfääris, vaid ka kultuuri, kunsti valdkonnas. Kõik, mis aitab kaasa meie mõlema riigi kultuuripärandi tundmaõppimisele, avaldab kõige positiivsemat mõju kogu suhete ringile, sealhulgas poliitikale.

Tagid:
esmakordne, ajalooline, kõnelused, meedia, visiit, Kultuuriministeerium, Awad al Awad, Salman bin Abdul-Aziz Al Saud, Vladimir Putin, Saudi Araabia, Venemaa

Peamised teemad