00:05 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Välisuudised
lühendatud link
3410

Budapest algatab Ukraina uue haridusseaduse pärast Ukraina ja Euroopa Liidu assotsieerumislepingu ümbervaatamise

TALLINN, 10. oktoober — Sputnik. Sellest teatas Ungari välisminister Péter Szijjártó ungarlaste kogukonna kohtumisel Užgorodis, vahendab RIA Novosti viitega väljaandele Magyar Nemzet.

Minister märkis, et Ukraina uus haridusseadus on vastuolus Ukraina ja Euroopa Liidu assotsieerumisleppega, kuna jätab riigis elavad rahvusvähemused ilma õigusest saada haridust oma emakeeles. See toob kaasa riigis elavate ungarlaste ja teiste rahvusvähemuste olukorra halvenemise, rõhutas Szijjártó.

Miks ukrainlased kuuluvad EL-is teise, afgaanid aga esimesse sorti, illustratiivne foto
© Sputnik / Сергей Строителев

"On vastuvõetamatu, et EL naaberriigis suletakse XXI sajandil koole rahvuskeelese õppetöö pärast," lisas minister, väljendades veendumust, et ainuke võimalus olukorda mõjutada on suurendada rahvusvahelist survet Kiievile.

Esmaspäeval tegi Ukraina välisminister Pavel Klinkin Szijjártó"le ettepaneku arutada haridusseaduse järgset "keelte seisundit".

Septembri lõpul kirjutas Petro Porošenko alla haridusseadusele, mis piirab oluliselt koolides rahvusvähemuste keeles hariduse andmist. Dokument jõustus 28. septembril ja see hakkab kehtima etapiviisiliselt kuni aasani 2020.

Porošenko õpetajatele: rääkige ka vahetundidel ukraina keeles >>

Ungari ja Rumeenia võimud on teatanud, et seadus rikub Ukrainas elavate rahvusvähemuste õigusi. Budapest nimetas Kiievi tegevust "hoobiks selga" ja lubas vastuseks blokeerida Ukraina võimaliku astumise Euroopa Liidu liikmeks. Moskvas märgiti, et dokument on vastuolus Ukraina konstitutsiooni ja Kiievi poolt endale võetud rahvusvaheliste kohustustega.

Ukraina blokeerib sotsiaalvõrgustiku >>

Assotsieerumise ja vabakaubandustsooni kokkulepe Ukraina ja Euroopa Liidu vahel allkirjastati juulis 2014. Eelmise aasta 1. jaanuarist jõustusid peaaegu kõik selle leppe sätted, mis käsitlevad vabakaubanduspiirkonda.

1. septembril 2017 jõustusid kaitsevaldkonda, konfliktiennetust, maksundust, riigi rahandust, terrorismivastast võitlust, migratsiooni ja piirikontrolli käsitlevad sätted.

Ukrainians — suletud projekt >>

Tagid:
vastuoluline, rahvus, seadus, diskrimineerimine, haridus, EL, Petro Porošenko, Ungari, Ukraina

Peamised teemad