09:34 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Välisuudised
lühendatud link
4820

Tšehhi president Miloš Zeman tegi Euroopa Nõukogu Parlamentaarsel Assambleel (ENPA) Ukrainale ettepaneku leppida Venemaaga kokku Krimmist loobumise korvamine rahas või nafta ja gaasiga

TALLINN, 11. oktoober — Sputnik. Ukrainale ei ole selline asi vastuvõetav, ütles Ukraina ülemraada aseesimees ja ENPA delegatsiooni juht Irõna Geraštšenko, vahendas ERR.

"Tšehhi presidendi künismilt kohutav esimene ENPA istungjärgul… kutsuda üles koheselt loobuma sanktsioonidest, sest need kahjustavad Euroopa Liitu, mitte Venemaad, Ukrainale soovitas aga leppida kokku varastatud Krimmi korvamises raha või nafta ja gaasiga," kirjutas Geraštšenko Facebookis teisipäeval.

Krimm
© Sputnik / Владимир Трефилов

Euroopa poliitikud tunnistavad de-facto Krimmi kuulumist Venemaale >>

Ta rõhutas, et Ukraina ei lepi sellise ettapanekuga. "Ukraina ei kauple oma kodanike, territooriumi, iseseisvuse, au ja väärikusega. See ei ole müüdav," ütles ülemraada aseesinaine.

Väljaanne Jevropeiska Pravda kirjutas, et Zeman tegi ettepaneku lahendada Krimmi küsimus rahaliselt. "Minu arvates saaks Ukraina mingi hüvitise — kas rahas või nafta ja gaasiga," ütles ta.

Tšehhi president ütles ka, et Krimmi küsimus on lahendatud: "Krimm annekteeriti, selles ei ole kahtlust. See on lõpetatud asi (fait accompli)".

Kolm aastat tagasi sai Krimm Venemaa osaks >>

Krimm sai Venemaa piirkonnaks peale 2014. aasta märtsikuist rahvahääletust, kus valdav osa elanikkonnast ütles "jah". Referendum viidi läbi pärast Ukrainas 2014. asta veebruaris toimunud riigipööret. Ukraina peab endiselt Krimmi oma, kuid ajutiselt okupeeritud territooriumiks.

Venemaa lükkab tagasi kõik süüdistused oma aadressil, meenutades, et Krimmi ja Sevastopoli kuulumine Venemaa koosseisu on legitiimne ja toimunud nende alade eklanikkonna tahte kohaselt. ÜRO põhikirja ja rahvusvahelisi seadusi ei ole rikutud. Venemaa presidendi Vladimir Putini sõnul on Krimmi küsimus "lõplikult lukku pandud".

Krimmi külastab suur delegatsioon Norrast >>

2014. aasta märtsis alanud konflikt Venemaa ja Ukraina vahel tõi kaasa selle, et lääneriigid (sh ka Euroopa Liidu liikmesmaad) kehtestasid Venemaa vastu majandussanktsioonid. Vastumeetmena kehtestas sanktsioone ka Venemaa.

Tagid:
sanktsioonid, korvamine, gaas, nafta, raha, ENPA, Miloš Zeman, Krimm, Ukraina, Tšehhi

Peamised teemad