20:21 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Välisuudised
lühendatud link
3820

Uus haridusseadus rikub Ukrainas elavate rahvusvähemuste õigusi. Ungari, Rumeenia ja Venemaa leiavad, et see eirab põhiseadust ja Kiievi rahvusvahelisi kohustusi

TALLINN, 11. oktoober — Sputnik. Euroopa Liit juhib Kiievi tähelepanu sellele, et uus haridusseadus peab arvestama vähemuste õigusi, ja ootab, et Ukraina võtaks arvesse Euroopa Nõukogu Veneetsia komisjoni arvamust selle seaduse suhtes, teatas EL-i esindaja RIA Novostile.

Väljaande Magyar Nemzet informatsiooni kohaselt teatas Ungari välisminister Péter Szijjártó kohtumisel ungarlaste diasporaa esindajatega Ukraina Užgorodis, et Kiievi võimude poolt vastu võetud uue haridusseaduse tõttu algatab Budapest Ukraina Euroopa Liiduga assotsieerumise lepingu läbivaatamise.

Ukraina palub Eestilt abi pronkssõduri küsimuses>>

Tema sõnul rikub see seadus Ukraina ja EL-i vahelise assotsieerumislepingu põhimõtteid, kuna jätab rahvusvähemused ilma õigusest õppida emakeeles, mis toob kaasa ungarlaste ja teiste Ukrainas elavate vähemusrahvuste olukorra halvenemise.

"Meie kohtumistel Ukraina võimudega oleme alati rõhutanud, et vastavad seadused peavad silmas pidama Ukraina poolt endale võetud rahvusvahelisi kohustusi, eeskätt Euroopa Nõukogu rahvusvähemuste kaitse raamkonventsiooni ning Euroopa piirkondlike keelte ja vähemuskeelte kaitse hartat," teatas EL-i esindaja vastuseks palvele kommenteerida Ungari avaldust.

Tema sõnul on Euroopa Nõukogu Veneetsia komisjon eelnevalt osutanud, et "ukraina keele roll riigikeelena ja vajadus kaitsta vähemusrahvuste ning piirkondlikke keeli peab olema hoolikalt tasakaalustatud."

"Me võtsime teadmiseks Ukraina valitsuse järelepärimise Veneetsia komisjoni seisukoha osas. Seda seisukohta tuleb nõuetekohaselt arvestada nii seaduse sisu kui ka selle rakenduskorra puhul," märkis EL-i esindaja.

Uue haridusseaduse kohaselt hakkavad rahvusvähemuste lapsed 2018. aasta 1. septembrist lasteaedases ja algkoolis omandama õppeaineid emakeeles, õppides parallleelselt riigikeelt. Alates 5. klassist asuvad lapsed õppima ukraina keeles ning vähemusrahvuste keeli õpitakse eraldi õppeainena. Samas lubatakse ühe või mõne õppeaine õpetamist EL-i riikide keeltes. Alates 2020. aasta 1. septembrist muutub haridus täielikult ukrainakeelseks.

Pigem mets Rootsis kui pank Ukrainas>>

Ungari ja Rumeenia on varem teatanud, et see seadus rikub Ukrainas elavate rahvusvähemuste õigusi. Ungari välisministeerium teatas, et ei toeta enam rahvusvahelistes organisatsioonides Ukraina jaoks olulisi otsuseid. Moskvas leitakse samuti, et haridusseadus eirab põhiseadust ja Kiievi rahvusvahelisi kohustusi.

Ukraina välisminister Pavlo Klimkin küsis septembri lõpul järelepärimisena Veneetsia komisjoni — Euroopa Nõukogu juures töötava konstitutsioooniõiguseliku nõuandeorgani —arvamust haridusseaduse kohta.

Tagid:
haridusseadus, Rumeenia, Ungari, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad