17:16 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Välisuudised
lühendatud link
Diplomaatiline skandaal (37)
4111

Septembri algul suleti USA võimude nõudmisel Venemaa peakonsulaat San Franciscos ning kaubandusesindused Washingtonis ja New Yorgis. Möödunud nädalal võeti hoonetelt maha Venemaa lipud

TALLINN, 12. oktoober — Sputnik. Washington rikub sihilikult suhteid Moskvaga, teatas Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova, kommenteerides olukorda seoses Venemaa diplomaatiliste esinduste hoonetelt riigilippude mahavõtmisega.

"Jääb mulje, et USA poliitilised jõud, muidugi mitte kõik, ent paljud neist… on russofoobiast üdini läbi imbunud, toimivad eriteenistustega kooskõlastatult ning lõhuvad lausa sihilikult ja kõigest jõust kahe riigi vahelisi suhteid," väitis Zahharova briifingul.

Ta oletas, et seda tehakse spetsiaalselt selleks, et luua "ebasoodne taust" USA uue suursaadiku Venemaal Jon Huntsmani tegevusele.

Läbiotsimised Venemaa diplomaatiliste esindustes Washingtonis
© Sputnik / Алексей Агарышев

Lavrov nõudis USA-lt oma saatkonna kinnisvara tagastamist>>

Zahharova sõnul peab Moskva asetleidnut "väljaastumiseks Venemaa riikliku sümboli vastu". Ta kinnitas, et Venemaa välisministeerium kaalub võimalikke vastuseid USA võimude tegevusele.

Sellele vaatamata loodab Moskva arendada Washingtoniga mõistlikku dialoogi vastastikust huvi pakkuvates küsimustes, lisas diplomaat.

Riigiduuma delegatsioon võib keelduda sõidust USA-sse

Riigiduuma võib tühistada ühe kavandatud USA-reisi Venemaa lippude mahavõtmise pärast San Francisco konsulaarasutustelt, teatas alamkoja asespiiker Pjotr Tolstoi.

"Riiklike sümbolite solvamine on viimane, milleni kahepoolsetes suhetes võib laskuda," teatas Tolstoi ajakirjanikele.

Venemaa president Vladimir Putin ähvardas vähendada USA diplomaatide arvu Venemaal veel 155 võrra
© Sputnik / Алексей Никольский

Rahvasaadiku arvates ei pea sellisel juhul reageerima mitte Riigiduuma, vaid välisministeerium ja täitevvõim. "Aga ses osas, mis meist sõltub… kaalume me praegu võimalust ühe meie delegatsiooni plaanitud reis USA-sse ära jätta," lisas Tolstoi.

Kiire kättemaks USA-le: miks ei maksa viisakat Vene boamadu tagant torkida>>

Reisi üksikasjadest rahvasaadik rääkima ei hakanud, nimetades seda informatsiooni "esialgu mitteametlikuks".

Riigidepartemangust öeldi, kus lipud on

Venemaa San Francisco konsulaarasutustelt mahavõetud lipud asuvad nende asutuste hoonetes, teatati RIA Novostile Riigidepartemangust.

USA saatkond Moskvas
© Sputnik / Илья Питалев

Riigidepartemang kinnitas, et lipud võeti maha ka kaubandusesinduse hoonelt Washingtonis. Samas keelduti ametkonnas selgitamast selliste meetmete põhjust.

Moskva avaldas Washingtonile saatkonnahoonetelt maharebitud lippude pärast otsustavat protesti. Diplomaadid kutsusid USA võime üles asetama riiklikud sümbolid oma kohale tagasi ja tegema kõik võimaliku, et säärased olukorrad ei korduks.

"Moskva saatkondlik vastus": kuidas tuleb kantseldada probleemseid suurriike>>

Septembri algul suleti USA võimude nõudmisel Venemaa peakonsulaat San Franciscos ning kaubandusesindused Washingtonis ja New Yorgis. Seejärel toimusid hoonetes läbiotsimised. Venemaa nimetas neid samme ebasõbralikeks ja lubas pöörduda kohtusse.

Möödunud nädalal võeti hoonetelt maha Venemaa lipud. Seejuures keeldus Riigidepartemang selgitamast taoliste meetmete põhjust. Moskva avaldas Washingtonile otsustavat protesti, nõudes riiklike sümbolite oma kohale tagasiasetamist ja et tehtaks kõik võimalik, et sellised seigad ei korduks.

Teema:
Diplomaatiline skandaal (37)
Tagid:
saatkond, konsulaat, välisministeerium, Maria Zahharova, diplomaat, USA, Venemaa

Peamised teemad