07:37 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1763
  • RUB86.6154
Välisuudised
lühendatud link
Kataloonia referendum (43)
2920

Hispaania peaminister Mariano Rajoy ütles, et valitsus teeb laupäeval teatavaks opositsiooniga kokku lepitud meetmed, mida kavatsetakse rakendada Kataloonia autonoomia peatamiseks

TALLINN, 20. oktoober — Sputnik. Ta keeldus aga reedel kinnitamast, et opositsioonilise Sotsialistliku Töölisparteiga koostatud plaan näeb ette Kataloonias jaanuaris valimiste korraldamist, nagu väitis sotsialistide läbirääkija, vahendab ERR. Valitsus saavutas kokkuleppe ka paremtsentristliku erakonnaga Ciudadanos.

Kataloonia juhtkond palub kõnelusteks Madridiga lisaaega >>

Kataloonia iseseisvuse toetajad
© Sputnik / Javier Luengo

Rajoy ise ütles Brüsselis Euroopa Liidu tippkohtumise pressikonverentsil, et oleme Hispaanias "jõudnud kriitilisse punkti" ja lisas, et Kataloonias tuleb taastada seaduslik kord.

"Eesmärke on kaks: taastada seaduslikkus ja institutsionaalne normaalsus," sõnas ta.

Hispaania valitsus teatas, et hakkab astuma samme Kataloonia autonoomia peatamiseks, sest piirkonna president ähvardas Kataloonia ühepoolselt iseseisvaks kuulutada, kui Madrid repressioone ei lõpeta, vahendas Sputnik Eesti neljapäeval.

"Hispaania valitsus läheb edasi põhiseaduse artiklis 155 määratletud protseduuridega, et taastada Kataloonia omavalitsuse seaduslikkus," öeldi avalduses viitega seadusesättele, mille alusel võib Madrid autonoomse piirkonna juhtimise erakorralistel asjaoludel üle võtta. Laupäevaks on kokku kutsutud erakorraline valitsusistung.

Ebaseaduslik iseseisvus >>

Madrid andis Kataloonia presidendile Carles Puigdemont'ile neljapäeva hommikuni aega selgelt välja öelda, kas ta kuulutas eelmisel nädalal parlamendikõnes iseseisvuse välja või mitte.

Puigdemont ähvardas selle asemel kirjas Hispaania liidrile iseseisvuse ühepoolselt välja kuulutada, kui Hispaania jätkab "dialoogi takistamist ja repressioone".

Ta lisas aga lepituskatsena tõlgendatavas avalduses, et ei kuulutanud eelmisel nädalal iseseisvust välja.

Hispaania keskvõim leiab kõigest hoolimata, et ta ei vastanud kirjas nende nõudmistele.

Kataloonias toimus 1. oktoobril iseseisvusreferendum, mille Hispaania valitsus on kuulutanud seadusevastaseks. Referendumil puhkenud kokkupõrgetes politseijõudude ja iseseisvusmeelsete katalaanide vahel sai kannatada üle tuhande inimese.

Piirkonna valitsuse andmetel hääletas 90% osalenutest iseseisvuse poolt Hispaaniast.

Barcelonas avaldasid tuhanded inimesed meelt Kataloonia iseseisvumise vastu >>

Teema:
Kataloonia referendum (43)
Tagid:
autonoomia, meetmed, poliitik, Mariano Rajoy, Kataloonia, Hispaania

Peamised teemad