00:26 30. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.0977
  • RUB86.3819
Välisuudised
lühendatud link
2710

ÜRO endine peasekretär Ban Ki-moon ütles, et tunneb sügavat muret selle üle, et USA lahkub Pariisi kliimaleppest

TALLINN, 24. oktoober — Sputnik. "Ma olen rääkinud, et tema visioon on poliitiliselt lühinägelik ja majanduslikult vastutustundetu ja teaduslikult vale. Seega seisab ta ajaloo valel poolel," ütles Ban. "Ma tunnen sügavat muret selle üle, mida USA president Trump on kuulutanud, et USA lahkub sellest Pariisi leppest," vahendas Pealinn viitega BNS-le ta sõnu.

Trump otsustas taanduda Pariisi kliimaleppest >>

Illustratiivne foto
© Sputnik / Константин Чалабов

Ban ütles, et vaatamata Trumpi otsusele lahkuda ajaloolisest Pariisi leppest, teeb tal südame soojaks USA kodanikuühiskonna kampaania jätkata leppes seatud eesmärkide austamist.

"Ma loodan, et kogu maailm on ühtne, liikudes edasi selle Pariisi kliimamuutuse leppega. See on meie poliitiliste liidrite poliitiline ja moraalne vastutus," rõhutas Ban.

G20 liidrid: Pariisi kliimalepe on pöördumatu >>

Trump teatas 1. juunil, et Washington alustab kolmeaastast protsessi 2015. aasta leppest lahkumiseks, kuna see dokument on kahjulik Ühendriikide majandusele.

Trump ütles, et Pariisi kliimalepe on näide sellest, kuidas Washington on liitunud kokkuleppega, mis seab USA ebasoodsasse olukorda võrreldes teiste ettevõtetega, mis saavad sellest kasu, vahendas Spuntik Eesti.

"See lepe mitte ainult ei sea meie kodanikele karme majanduspiiranguid, vaid see ei vasta ka meie ideaalidele. Inimesena, kes sügavalt hoolib keskkonnast — ma tõesti hoolin —, ei saa ma südametunnistuse järgi toetada lepet, mis karistab USA-d ja seda see teeb," rääkis president.

Pomerants: Pariisi leppe jõustmine nõuab tegevusi >>

Leppe allkirjastas 195 riiki. Pärast seda, kui ka Nicaragua leppega sel kuul ühines, on USA ja Süüria ainsad maailma riigid, mis on otsustanud jääda leppest väljapoole.

195 riigi osalusel sõlmitud Pariisi kokkulepe on esimene kliimamuutustega tegelev mitmepoolne leping, mis käsitleb peaaegu kogu maailma kasvuhoonegaaside heidet. Kokkuleppe peamine eesmärk on hoida maailma keskmise temperatuuri tõusu pikemas perspektiivis tunduvalt alla 2 kraadi võrreldes tööstusrevolutsioonieelse ajaga ja seeläbi hoida kontrolli all ohtlikke kliimamuutusi.

Pariisi kliimalepe jõustus >>

Pariisi kokkuleppega pannakse muuhulgas paika siduvad kasvuhoonegaaside vähendamise sihttasemed ja aruandlussüsteem, nähakse ette dünaamiline mehhanism, mis võimaldab võetud kohustusi aja jooksul hinnata ja suurendada, samuti kliimamuutustega seotud rahastamise tegevused ning kliimamuutustega seotud kohanemise pikaajaline kava.

Tagid:
mure, vale, majandus, poliitika, kriitika, Pariisi kliimalepe, ÜRO, Donald Trump, Ban Ki-moon, USA

Peamised teemad