22:04 01. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1116
  • RUB77.4378
Välisuudised
lühendatud link
6530

Bangladeshi piiri ületanud rohingya põgenikud räägivad, et Myanmari sõjavägi põletab nende külasid, paneb toime massitapmisi ja -vägistamisi. ÜRO püüab miljonite inimeste toitmiseks raha leida

TALLINN, 24. oktoober – Sputnik, Aleksei Toom. ÜRO põhikiri jõustus 24. oktoobril 1945. aastal. Oma seekordsel sünnipäeval püüab ÜRO leida raha üle 320 tuhande Myanmarist (Birmast) vägivalla eest naaberriiki Bangladeshi põgenenud rohingya lapse toitmiseks ja raviks.

Põgenikelaagrites viibib praegu ebasanitaarsetes tingimustes umbes 600 tuhat inimest. Põgenike koguarvu hinnatakse umbes miljonile inimesele. Kui palju moslemitest rohingyasid on veel valdavalt budausulisse Myanmarisse jäänud ja mis nendega seal toimub, ei tea täpselt keegi.

ÜRO: olukord Bangladeshi piiril on katastroofilähedane >>

ÜRO Lastefondi (UNICEF) töötajad rõhutavad organisatsiooni pressiteenistuse sõnul, et paljud lapsed olid metsikuste tunnistajaks, nende lähedased hukati ja nad vajavad psühholoogilist abi. "Mulle jäi meelde ühe poisi lugu. Ta joonistas meile toimunust pildi ja näitas seda. Joonistusel kujutati vormis sõjaväelast maas lamaval lapsel kõri läbi lõikamas. Poiss ütles, et nägi seda oma silmadega," teatas Bangladeshi põgenikelaagris viibinud UNICEF'i esindaja Simon Ingram.

ÜRO vajab Bangladeshi põgenikelaagritesse kogunenud laste vajadusteks hädasti kasvõi 70 miljonit eurot (üldse oleks vaja 420 miljonit) toidu, joogivee, ravimite ostmiseks ja kohaletoimetamiseks, et korraldada nende sanitaarprofülaktikat, vaktsineerimist ja kasvõi ajutiste koolide ja lasteaedade asutamist. Organisatsiooni ja Bangladeshi võimude hinnanguil ületavad Myanmari piiri üksi või koos vanematega iga päev 1200 kuni 1800 rohingya last. Põgeniketulv ei näita vähenemise märke.

Põgenikud tekitavad "väljakannatamatu olukorra"

ÜRO 23. oktoobril Genfis korraldatud humanitaarabi doonorite erikohtumisel nimetas Bangladeshi suursaadik ÜRO-s Shameem Ahsan olukorda agentuuri Reuters teatel "väljakannatamatuks". Vaese riigi võimalused vastu võtta ja üleval pidada miljonit põgenikku on pehmelt öeldes ebapiisavad. Suursaadik teatas, et tema riik teeb jõupingutusi, et koos Myanmariga leida kriisile "kestvat lahendust", kuid Myanmar jätkab "propagandakampaaniat, mille kohaselt rohingyad on Bangladeshist saabunud illegaalsed immigrandid.

Tuhanded rohingjad üritavad Myanmarist minema pääseda >>

Asjassepuutuvate osapoolte levitatavad põgenike ütlused valitsusvägede, politsei ja erinevate relvarühmituste toimepandavatest massivägistamistest, inimeste kadumistest, relvitute inimeste, sealhulgas "sülelastega emade" tapmistest ei tekita ekspertides erilist usaldust. Kuigi vähesed kahtlevad, et rohingya moslemite suhtes tarvitatakse Myanmaris vägivalda, mistõttu nad massiliselt riigist põgenevad, vajavad teated Myanmari võimude poolt või nende mahitusel toime pandavatest kohutavatest kuritegudest raskesti ligipääsetavates piirkondades, kust pole võimalik saada objektiivset informatsiooni, põhjalikku kontrollimist. Mitmed skeptikud arvavad, et Bangladesh võib olla huvitatud rahvusvahelisest sõjalisest sekkumisest Myanmari asjadesse.

Kriis tekkis maailma jaoks ootamatult

Seega mingit selgust olukorras ilmselt pole, mis raskendab ÜRO-l uues kriisipiirkonnas selgusele jõudmist ja kujutab kriisipiirkonnas viibivate ÜRO ekspertide ennastsalgavale tegevusele täiendavat ohtu. Usulise vägivalla puhang Kagu-Aasias ja miljon põgenikku tuli maailma üldsusele täieliku üllatusena. Selles olukorras osutus ainukeseks organisatsiooniks, mis suutis kriisile küllaltki operatiivselt reageerida ja inimelude päästmist alustada, jällegi ÜRO.

Illegaale täis paat randus otse Hispaania supelrannas >>

Genfis toimunud rohingya põgenikekriisile pühendatud konverentsil osalesid lisaks ÜRO-le ka Kuveit ja Euroopa Liit. "Selle kõrgetasemelise ürituse kaaseesistujana kutsub EL kõiki doonoreid aktiivselt üles panustama konverentsi edusse. See on oluline võimalus ilmutada rahvusvahelisele kogukonnale oma solidaarsust, ühtset lähenemist ja humanitaarset palet..," teatas EL humanitaarabi ja kriisireguleerimise volinik Christos Stylianides. Konverentsi töö tulemusena teatas ÜRO 345 miljoni USD (295 miljoni euro) suuruse abi eraldamisest, millest EL panus on 30 miljonit eurot.

Brüssel peab prioriteetseteks otsekontakte Myanmari valitsusega ja nõuab nendelt vägivalla ning sõjaliste operatsioonide lõpetamist, humanitaarorganisatsiooni esindajate juurdepääsu tagamist kriisipiirkonda ja rohingya põgenikel oma kodudesse naasmise võimaldamist.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
vägivald, raha, pagulased, migrandid, rohingya, ÜRO, Myanmar, Bangladesh

Peamised teemad