06:59 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Välisuudised
lühendatud link
Panama paberid (27)
41 0 0

Avalikkuse ette jõudis uus ja ulatuslik lekkinud finantsdokumentide andmebaas, mis näitab kuidas poliitikud, ettevõtjad ja meediatähed kasutavad investeerimiseks maksuparadiiside võimalusi

TALLINN, 6. november — Sputnik. Andmebaas nimega Paradise Papers sisaldab kokku 13,4 miljonit dokumenti, mis on pärit peamiselt kahest juhtivast maksuparadiisidega tegelevast finantsettevõttest Bermuda päritolu Appleby'st ja Singapuri päritolu Asiaciti Trustist, vahendab ERR.

Paradise'i paberitega on tegelemas kokku ligi 100 meediaorganisatsiooni, nende seas ka BBC ja Yle. Nii nagu oli ka eelmisel aastal avalikustatud Panama paberitega, jõudsid dokumendid kõigepealt Saksamaa ajalehele Süddeutsche Zeitung, mis kaasas seejärel Rahvusvaheline Uurivate Ajakirjanike Konsortsiumi (ICIJ).

Euroopa on šokeeritud: Maltal tapeti pommiplahvatusega ajakirjanik>>

Pühapäeval avalikustatud detailid on alles osa informatsioonist, mida konsortsiumi liikmetest väljaannetel on kavas lähinädalatel avalikustada.

Kokku on andmelekkes informatsiooni 120 mõjuka poliitiku või endise poliitiku kohta.

"Panama paberid" paljastasid volinik Kroesi>>

Oluline on meeles pidada, et offshore-firmade ja maksuparadiisideks peetud riikide võimaluste kasutamine ei ole iseenesest ebaseaduslik, kui kodanik või ettevõte tegutseb vastavalt seadustele ja finantstehinguid puudutavatele reeglitele. Seega ei ole dokumentides mainitud inimesed ilmtingimata seadusi rikkunud või isegi huvide konflikti sattunud.

Uurivate ajakirjanike rahvusvaheline konsortsium (ICIJ) avalikustas eelmisel aastal Panama dokumentide andmebaasi, milles sisaldub informatsioon enam kui 200 000 offshore-ettevõtte kohta.

Andmed saadi Panama advokaadibüroolt Mossack Fonseca ja selles sisaldub informatsioon ettevõtete, kontsernide, fondide ja sihtasutuste kohta, mis on registreeritud 21 maksuparadiisis alates Hongkongist kuni Nevadani USA-s. Nende ettevõtetega on seotud inimesi enam kui 200 riigis ja piirkonnas.

Interaktiivne andmebaas sisaldab ka informatsiooni enam kui 100 000 täiendava ettevõtte kohta, mida ICIJ uuris 2013. aasta maksuparadiiside lekke käigus (Offshore Leaks).

WikiLeaks: USA sponderis skandaali maksuvabade firmadega Venemaa ründamiseks>>

Kuigi see andmebaas avab maailma, mida nii suures ulatuses ei ole kunagi varem tehtud, ei ole tegemist lihtsalt originaaldokumentide väljapaiskamisega, vaid tegemist on ettevõtete põhiinformatsiooniga.

Panama dokumentide uurimine on viinud mitme kõrge poliitiku, nende hulgas Islandi peaministri tagasiastumiseni, kuid on avaldanud tugevat survet teistelegi poliitikutele, näiteks Briti peaministrile David Cameronile, kes on pidanud oma sidemeid offshore-ettevõtetega selgitama.

Teema:
Panama paberid (27)
Tagid:
ICIJ, Panama paberid, Mossack Fonseca, Paradise Papers

Peamised teemad