16:34 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Välisuudised
lühendatud link
7220

Poola on valmis sulgema riiki sissepääsu nendele ukrainlastele, kes näitavad üles äärmuslikku Poola-vastast meelestatust ja püstitavad mälestussambaid bandeeralastele

TALLINN, 6. november — Sputnik. Poola kavatsus sulgeda oma riigi piirid Ukraina "äärmuslikult Poola-vastaste vaadetega" rahvuslaste ees on veel üheks märgiks nende naaberriikide vaheliste suhete halvenemisest.

Sajad ukrainlased trügisid Poola piiri ületamisel >>

Ukraina "patrioodid" võtsid nördimusega teatavaks Poola välisministri Witold Waszczykowski avalduse, milles ta oma visiidil Lvivi esitas taas Varssavi nõudmised tühistada Teise maailmasõja ajal Ukraina rahvuslaste poolt tapetud poolakatele mälestusmärkide püstitamise ja nende säilmete väljakaevamise ning ümbermatmise keeld. Minister märkis, et ta võttis rahuldustundega vastu Kiievi avalduse "riigis Poola-vastaste meeleolude puudumisest".

Ukraina Julgeolekuteenistuse riikliku arhiivi direktor Volodõmõr Viatrovõtš kirjutas oma kodulehel Facebookis minister Waszczykowski avaldust kommenteerides esmajoones, et "nad tahavad karistada ukrainlasi, kes nõuavad Poola poolt Ukraina seaduste austamist. "Paistab, et Poola tahab minna isegi veel kaugemale kui Venemaa," väitis Viatrovõtš.

Poola tõrjub Ukraina migrante >>

Banderaga Euroopasse ei lubata

Oma Ukraina-sõidu eelõhtul märkis minister Waszczykowski, et tema visiit saab kahe riigi vaheliste suhete halvenemise tingimustes pühendatud eranditult Ukrainas oleva poola diasporaa küsimustele ja sõja ajal bandeeralaste poolt tapetud poolakate hauapaikade külastamisele.

Ukraina Ülemraada kuulutas UPA liikmed kangelasteks ja võttis vastu seaduse, mis keelas neid natsikurjategijatena kritiseerida
© Sputnik / Александр Мазуркевич

Ta avaldas kahtlust selles, et võtab presidendile soovitada varem kavandatud visiidiga Kiievisse siirduda. Poola välisminister lausus ühtlasi, et tema ametkond on algatanud menetluse riiki sissesõidu keelu kehtestamiseks nende ukrainlaste suhtes, kes kannavad SS-vägede või relvagrenaderide SS-diviisi mundrit, näidates üles Poola-vastast meelestatust.

Eelnevalt on Kiievi võimud kehtestanud ajutise keelu Poola ajaloolaste tegutsemisele Ukrainas, põhjendades seda sellega, et Poola organisatsioonid toimetavad ilma võimude loata ekshumeerimisi ja püstitavad monumente sõja ajal Ukraina rahvuslaste poolt poolakate suhtes sooritatud massimõrvade ohvritele.

Poolas leiti vabrik, kus töötasid orjad Ukrainast >>

Poolakad ei ole minister Waszczykowski sõnul nõus naabrite pakutud ettepanekuga "andestada ja unustada", samuti kahtlevad nad selles, et Ukraina leiab tulevikus oma koha Europa Liidus, juhul kui ta ei muuda suhtumist süngetesse plekkidesse oma ajaloos.

Banderaga Ukraina Euroopa Liitu ei jõua, teatas Poola välisminister.

Varssavi ja Kiievi vahelise konflikti üheks peapõhjuseks on lahknevused hinnangutes 1943. aasta Volõõnia veresaunale, kus Ukraina Ülestõusuarmee – UPA – pani toime poola rahvusest tsiviilelanike massilisi tapmisi.

Tagid:
mälestusmärk, rahvuslased, riigipiir, bandeerlased, Teine maailmasõda, Witold Waszczykowski, Ukraina, Poola

Peamised teemad