11:17 28. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.0977
  • RUB86.3819
Välisuudised
lühendatud link
2110

Prantsusmaal ja Šveitsis vahistati ühise terrorismivastase operatsiooni käigus kümme kahtlusalust, Pariisi eeslinnades ja Prantsusmaa kaguosas haarangud jätkuvad, teatas uurimisele lähedane allikas

TALLINN, 7. november — Sputnik. Allika teatel vahetasid kahtlusalused Telegrami krüpteeritud sõnumiäpis "häirivaid sõnumeid" ning uurijad üritavad "välja selgitada, mida nad plaanisid". Üheksa kahtlusalust peeti kinni Prantsusmaal ja üks Šveitsis, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Operatsioon on osa juulis alanud uurimisest, mis keskendus Šveitsis elava isiku kahtlasele tegevusele Telegramis, ütles Prantsuse kohtuametnik.

Iraani prokuratuur algatas kriminaalasja Pavel Durovi vastu >>

Šveitsis elav peamine kahtlusalune arutas Prantsusmaal elavate isikutega sotsiaalvõrgustikes vägivallaakte. Prantsuse võimude sõnul ei ole rünnakuplaan tõenäoliselt täielikult valmis, kuid võimud asusid teisipäeval tegutsema kartuses, et rühmitus võib asuda plaani ellu viima.

Euroopa Liidu terroritõrjekoordinaator Gilles de Kerchove andis hoiatuse nii Suurbritanniale kui teistele Euroopa riikidele: Euroopas on ligi 50 000 islamisõdalast ehk džihadisti, vahendas Sputnik Eesti septembris.

De Kerchove andmetel on ainuüksi Suurbritannias 25 000 radikaliseerunud moslemit, kellest 3000 on valmis korraldama terrorirünnakuid. Prantsusmaal on radikaliseerunuid 17 000, Hispaanias üle 5000 ja Belgias 2000. Kokku on neid Euroopas üle 50 000, ütles de Kerchove Hispaania väljaandele El Mundo antud intervjuus.

Brüsselis toimunud sisejulgeolekualase operatiivkoostöö alalise komitee (COSI) kohtumise üheks peateemaks oli ATLAS – Euroopa Liidu eriüksuste võrgustik.
© REUTERS / FRANCOIS LENOIR

Terrorismi tagajärjel hukkus mullu 29 376 inimest >>

De Kerchove sõnul pole džihadistid korraldanud Euroopas veel küberrünnakuid, aga on tõenäoline, et lähima paari aasta jooksul korraldatakse küberrünnakuid Euroopa tuumaelektrijaamade ja lennuväljade vastu. De Kerchove on veendunud, et terrorirünnakud ei kao Euroopast kuhugi järgmise paarikümne aasta jooksul ning need muutuvad üha jõhkramaks.

De Kerchove sõnul tuleb kõige ohtlikumaid tüüpe valvata 24/7. Euroopa julgeolekuagentuurid aga peavad terrorismi tõkestamiseks tegema senisest tihedamat koostööd. De Kerchove ütles, et Barcelona-sarnaseid terrorirünnakuid on lähiajal Euroopas oodata hulgaliselt.

Tagid:
kahtlustatav, vahistamine, operatsioon, terrorism, Telegram, politsei, Šveitsi, Prantsusmaa

Peamised teemad