10:09 17. Oktoober 2018
Kuula otse
  • USD1.1587
  • RUB75.8119
Ventspilsi linnapea Aivars Lembergs

Lembergs: Lätit päästa on hilja – ta on lootusetult haige

© Foto: ventspils.lv / Oskars Jūra
Välisuudised
lühendatud link
21850

Palgad on Lätis kaks korda madalamad kui teistes EL-i riikides, tööjõulised inimesed sõidavad minema – kõik see teeb riigi haigeks, võimud aga ei võta tema päästmiseks mitte midagi ette, leiab Ventspilsi linnapea Aivars Lembergs

TALLINN, 15. november — Sputnik. Läti kannatab anoreksia all, on suremas, ta on juba sellises seisundis, millest ei taastu isegi juhul, kui ravi alustada, väitis Ventspilsi linnapea Aivars Lembergs intervjuus raadiole Baltkom, vahendab Sputnik Läti.

Ventspilsi omavalitsuse juht pani Lätile diagnoosi – anoreksia, kommenteerides riigi valitsuse monotsentristlikku poliitikat. Lembergs märkis ka, et elusädet hoiab Lätis ülal eranditult vaid Euroopa fondidest pärit raha, kuid tema sõnul kulutatakse neid vahendid üksnes pealinna ja selle lähiümbruse peale. Linnapea leiab, et tegelikult eksisteerib kaks Lätit – Suur-Riia ja kogu ülejäänud riik.

Läti Vabariigi lipp
© Фото : BaltNews.lv

"Läti mitte lihtsalt ei kõhnu, vaid on sellises seisundis, et isegi kui teda toita, ei õnnestu tal enam toibuda. Riiast saja kilomeetri raadiuses on Läti säärases seisundis. Ja see protsess on muutunud juba pöördumatuks," teatas Lembergs.

Maksureformi puudutavalt märkis Lembergs, et ta ei ole kindel, kas see suudab Lätit kuidagi aidata. Ta nentis, et seda reformi toetada ja tulemusena kuulutada, et seda ei viidud läbi asjatult, aitavad valitsusel taas need 4 miljardit eurot, mille Euroopa Liit seetarvis on eraldanud.

"Seal on väga palju üleshaipimist, palju propagandat – eks näis, mis sellest välja tuleb," märkis Lembergs.

Tema arvates seni, kuni keskmine palk jääb endisele tasemele, mis tähendab, et teiste EL-i riikide alampalgast kaks korda madalamaks, jätkavad noored Lätist lahkumist ja koos sellega kaotab riik jätkuvalt jõudu.

"Peamine on inimressurss – kui see kaob, siis ei ole enam midagi teha. Nagu elu voolaks välja. Mis reform siin veel aitab?" rõhutas ta. Ventspilsi kaitseks lausus Lembergs, et loodab sellele, et tema linn kokkuvõttes välja ei sure või siis juhtub see alles pärast seda, kui sureb kogu ülejäänud riik.

Lembergs on varem soovitanud jagada Läti kaheks statistiliseks piirkonnaks, et hakataks arendama väljasurevat osa väljaspool, Suur-Riia piire. Linnapea on rõhutanud, et piirkondade elavdamiseks on tarvis koheseid meetmeid, sest Riia aglomeraadist väljaspoole jäävale maa-alale on iseloomulik "kunstlikult tekitatud nälg".

Aivars Lembergs juhin Ventspilsi alates 1988. aastast, mil tema ametinimetuseks oli veel "Ventspilsi rahvasaadikute linnanõukogu esimees". Ventspils on Läti ainus linn, kus juhtkond ei ole vahetunud nõukogude ajast peale.

Tagid:
Aivars Lembergs, Ventspils, Läti, Riia

Peamised teemad