05:33 14. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1329
  • RUB80.1470
Välisuudised
lühendatud link
10610

Rahvusvahelised kuritegelikud organisatsioonid saavad sel ja järgmisel aastal edasimüügiks ligi kaks korda rohkem heroiini kui varem – ISIS suurendab moonikasvanduste külvipinda

TALLINN, 20. november — Sputnik. Euroopal tuleb valmis olla suure koguse odava heroiini ilmumiseks kontinendi mustale turule. ÜRO eksperdid on Afganistanis 2017. aastal registreerinud ligi kahekordse kasvu selle narkootikumi valmistamiseks kasutatava toorme tootmises, mis võis osutuda terroristliku organisatsiooni ISIS* tegevuse tagajärjeks.

Sellest räägitakse ÜRO uimastite ja kuritegevuse vastu võitlemise büroo eriraportis. Ebaseaduslike mooniistandike seire sai võimalikuks tänu USA ja Jaapani finantsabile ja olukorda kohapeal uurinud vaatlejate vaprusele. Valitsusväed hoiavad oma kontrolli all olukorda suuremates linnades, kuid hõredalt asustatud maapiirkonnad on tegelikult tähelepanuta jäetud.

Baltikumis juhib narkootikumide tarbimist ülekaalukalt Eesti>>

Mooni külvipinnad on ÜRO andmetel alates 2012. aastast pidevalt kasvanud. Väärib märkimist – ehkki raporti autorid pole seadnud eesmärgiks neid kahte tõsiasja teineteisega seostada –, et opiaatide tootmismahu suurenemine Afganistanis langeb ajaliselt kokku riigi okupeerimisega rahvusvahelise koalitsiooni vägede poolt eesotsas USA-ga, New Yorgis toimunud terrorirünnakute pärast Talibanile sõja kuulutas. Islamiäärmuslik Talibani liikumine kontrollis riigi territooriumi ja lähtudes oma usulistest arusaamadest jõhkrutseid sageli julmalt talupoegadega, kes kasvatasid moone ja tarnisid toorainet heroiini tootmiseks.

Soomes levib morfiinist 10000 korda kangem narkoaine>>

Investorid panustavad mooniväljadesse hiigelsummasid

Rahvusvahelise koalitsiooniga sõja puhkemisel kaotas Taliban kontrolli olulise osa riigi territooriumi üle ja heroiini jaoks toorme tootmine hakkas uuesti kiiresti kasvama. Moon oli afgaani talupoegade jaoks palju kasulikum kui teised põllukultuurid. Kuid "kauba" koguse hüppeline suurenemine ÜRO vaatlejate poolt 2017. aastal registreeritud 87% võrra kujunes mooni külvipindade 2016. aastal toimunud radikaalse laienemise tulemuseks.

Eesti pole fentanüüliprobleemiga üksi>>

Ilmselgelt kasutab rahvusvaheline organiseeritud kuritegevus ära välisvägede kohalolekut Afganistanis ja riigis valitsevat võimuvaegust, et muuta see maa taas ülemaailmse ulatusega moonipõlluks. Keegi on varustanud afgaani talupoegi suure koguse päikesepatareidega, mis muudavad odavamaks ja lihtsustavad põldude niisutamist, ja tõstnud 2016. aastal opiaatide kokkuostuhindu, kindlustades sellega talupoegi esmaste vahenditega mooni külvipindade laiendamiseks.

Maaomanikele tagati võimalus leida ja värvata täiendav hulk saagikorjajaid. Ilmne on ka see, et piirkonda on veetud ja veetakse praegugi suures koguses kemikaale, mida vajatakse heroiini tootmiseks. Möödunud aegadel korduvalt Afganistanis viibinud analüütiku, sõjaväeluure kõrgema eruohvitseri ning Villem Rooda hinnangul võib sellega jõuliselt tegelda ISIS, kelle võitlejad on viimase paari aastaga Afganistani sisse imbunud.

Terroristid kasutavad looduslike narkootikumi populaarsust

Terroriorganisatsioonil ei ole neid põhimõtteid, mida Taliban kuulutab, kuid see-eest on neil raha esialgseteks investeeringuteks, on sidemeid rahvusvaheliste kuritegelike ühendustega ning kanalid "kauba" realiseerimiseks Euroopas ja USA-s.

"Kalifaat" on täienenud pooldajatega erinevatest maailma riikidest, mis on loonud neile võimaluse kasutada neid inimesi muuhulgas ka sidemete sõlmimiseks kriminaalsete struktuuridega, oletab Roosa. Väljaspool igasugust kahtlust on see, et ISIS kasutab "uskmatutele" uimastite müügist saadud üsna suuri summasid oma ideede propagandaks ja terroristliku tegevuse hoogustamiseks, sealhulgas ka Euroopas.

Narkosõltuvuse raviks mõeldud ravimi tarneraskused>>

Suur osa uimastite müügist teenitud miljarditest, leiavad ÜRO raporti autorid, ei peitu mitte heroiini tootjate taskutes, vaid nende edasimüüjate, uimastikartellidee pangaarvetel. Euroopal ja USA-l tuleb valmis olla selleks, et linnade tänavatele ilmub täiendav kogus võrdlemisi odava hinnaga heroiini ja teisi opiaatidel põhinevaid narkootilisi aineid. Paraku ei suuda korrakaitseorganid kõiki uimastite edasitoimetamise katseid tõkestada, osa neist jõuab paratamatult tänavatele. Kriminaalse turu nõudlus "looduslike" uimastite järele kasvab sünteetilistest aseainetest pettumise lainel taas.

* ISIS — Venemaal keelatud terroriorganisatsioon.

Tagid:
heroiin, narkootikum, moon, ÜRO, Villem Rooda, Afganistan

Peamised teemad