17:12 18. Oktoober 2018
Kuula otse
  • USD1.1530
  • RUB75.6506
Ebaõnnestumine koalitsiooni moodustamisel seab Angela Merkeli kantsleriameti ohtu

Lips läbi. Angela Merkelile ei allunud isegi "Jamaica"

© AFP 2018 / Tobias SCHWARZ
Välisuudised
lühendatud link
Mihhail Šeinkman
11620

Merkel ei tahtvat ei uut valimiskampaaniat ega vähemusvalitsust. Kuid üks neist kahest halvast tuleb tal siiski valida. Vastasel korral teeb seda tema asemel keegi teine

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Kõik on halvasti. Saksamaal ei kannata võimu kolme peale klappida. Tegelikult oleks seekord võinud sündida pretsedent – kolmikkoalitsioon –, aga nüüd, kuhu ka ei vaata, pole sellist asja nende ajaloos varem olnud. Ikka on olnud kas enamusvalitsus või uued valimised, mida ei ole kunagi nii vara välja kuulutatud. Ega valvsaks ei teegi mitte olukorra erilisus, vaid see, et riik on ilma igasuguse sõjata kaotanud oma peamised trumbid: põhjalikkuse ja metoodilisuse. Ilma nendeta teeb aga iga uus olukord ärevaks. Millal on kantsler varem avalikult tunnistanud, et "edasist tegevusplaani pole". Aga Merkel nii ütles.

Angela Merkel võitis neljanda ametiaja
© AFP 2018 / Kay Nietfeld

Saksa koalitsioonikõnelused nurjusid >>

Siis aga saadi aru, et tuleb ka edaspidi "Saksamaa eest vastutust kanda". Tekib küsimus, aga kuidas, kui ta isegi "Jamaicat" endale allutada ei suutnud. Saksamaa rahvaarv on siiski 82 miljonit. Ööl vastu reedet kestsid läbirääkimised 15 tundi. Siis pühapäeval veel 12 tundi. Kõik läks tühja. Üle saja erimeelsuse, teadis meedia. Küllap ümardasid kõvasti, kuid ebakõlasid oli tõesti. Nii näiteks ei olnud "rohelised" mingil tingimusel nõus piirama sisserännet ja nõudsid põhimõtteliselt põgenikele õigust oma perekonnad Saksamaale järele tuua. Kuid see ei ole põhimõtte, vaid meeleolu küsimus. Ei mingit pieteeti "Mutti" (sks. keeles "emme" – toim.) vastu. Ei nendelt ega vabadelt demokraatidelt.

"Parem üldse mitte valitseda, kui valitseda valesti," ("Es ist besser, nicht zu regieren, als falsch zu regieren") ütles FDP liider Christian Lindner, olles võitluses oma huvide eest kogu jõu ära kulutanud, nii et ei suutnud enam tautoloogiat vältida. Tema järel ajasid ka "rohelised" rinna ette. Erinevalt äpardunud partneritest, võinuks Merkel kompromissi lõpmatuseni oodata. Seadus ei piira koalitsiooniläbirääkimiste kestust. 1976. aastal kestsid need 73 päeva, seekord aga vaid neli nädalat. Kuid isegi tema "inglikannatusest" ei piisanud, selles mõttes, et sellest üksi jäi väheks.

Merkel teeb viimase katse koalitsioon kokku panna >>

Ei saaks öelda, et nende kannatus katkes. Nad lihtsalt said aru, et neid veetakse ninapidi. Sest kogu selle aja jooksul jätkas Merkel valitsemist, mis sest, et kohustetäitjana. See jätkub ka praegu, kuid nende päevade arv on reglementeeritud. President peab nüüd Bundestagile tegema ettepaneku valida lihthäälteenamusega uus kantsler. Kui see ei õnnestu, antakse saadikutele veel 14 päeva. Kui ka siis ei tule välja, tuleb uus hääletusvoor. Ja kui asjast ikkagi asja ei saa, määrab ta kas ise uue valitsusjuhi, või saadab parlamendi laiali. Kui sündmused arenevad edasi just selle skeemi järgi, võivad uued valimised toimuda juba veebruaris.

Kaks nädalat pärast loodetust napimat valimisvõitu nõustus Saksa liidukantsler Angela Merkel kärpima põgenike vastuvõttu
© AP Photo / Thanassis Stavrakis

Merkel teatas, et ei taha ei uut valimiskampaaniat ega vähemusvalitsust. Esimene variant ei annaks talle isegi sellist valmistulemust, nagu ta septembris oli. Teine variant laseks tal end tunda Donald Trumpina, kus sa oled justkui riigis kõige tähtsam, kuid ei saa midagi iseseisvalt otsustada. Kuid midagi nendest kahest halvast tuleb tal valida. Vastasel korral teeb seda keegi teine. President Frank-Walter Steinmeier esitab kantsleri kandidaadi ja edasi läheb nagu läheb.

Ratas Bundestagis: rahu püsimise eest peame kõik hoolt kandma ja vastutama >>

Muide, niikaua kui nad kauplesid, kohustas konstitutsioonikohus perekonnaseisuameteid registreerima "kesksoost" lapsi, kui on kahtlus nende eneseidentifitseerimises. Ka Merkel oleks võinud välja pakkuda "kesksoolise" koalitsiooni ja siis vaadata, mis sellest väljan tuleb. Kuid selleks oleks tulnud midagigi sünnitada. Peale nime ei tulnud aga midagi. Kuid sellestki ei saanud asja. Leiti, et "Jamaica" on kuidagi ebapatriootiline. "Must valgusfoor" oleks palju parem olnud. Siis oleks peamise partei värv esile toodud. Ennustus ei täitunud. Foor, millel kasvõi üks tuli ei põle, on ju praak. Vaatlejad rääkisid juba hulk aega tagasi, et Merkeli pilk hakkab kustuma. Nüüd paistab, et ka perspektiiv.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
analüütika, poliitika, koalitsioon, valimised, Angela Merkel, Saksamaa

Peamised teemad