00:44 23. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Välisuudised
lühendatud link
14120

Venemaa koolipoisi esinemisest Saksamaa Bundestagis puhkes skandaal tema kodumaal

TALLINN, 21. november – Sputnik. Novõi Urengoi saksa keele õpetaja Ljudmilla Kononenko kaitses Saksamaal Bundestagis "Wehrmachti sõdureid" kaitsva ettekandega esinenud õpilast. Sellest teatas RIA Novosti viitega agentuurile "Sever Press".

Kononenko väidab, et poisi sõnad on kontekstist välja rebitud.

"Õpilane lõpetas oma ettekande Bundestagis sõnadega: "Loodan siiralt, et terve mõistus pääseb võidule ja maailmas ei saa enam kunagi olema sõdu." Sõda puudutas ka Nikolai perekonda — tema vaarisa võttis osa Suurest Isamaasõjast. Gümnaasiumiõpilane ei õigusta vähimalgi määral fašistide tegevust," seletas õpetaja.

22. juuni 1941. aasta varahommikul algas Suur Isamaasõda
© Sputnik / Яков Халип

Kononenko kutsus üles ässitamist lõpetama ja selle asemel ettekande täieliku teksti läbi lugema. Siis saaks selgeks, mida õpilane silmas pidas, et igal sõduril, sealhulgas sakslasel oli oma saatus ja et kaugeltki mitte kõik nendest ei tahtnud minna sõtta inimesi tapma.

Varem esines sarnase avaldusega ka Jamali Neenetsi autonoomse ringkonna kuberneri pressiteenistuse juht Nadežda Noskova.

Mis toimus

YouTube"s avaldati osa Venemaa koolipoisi esinemisest Saksamaa parlamendis — Bundestagis. Ettekanne oli pühendatud Saksamaal tähistatavale Rahvuslikule leinapäevale – kõikides relvakonfliktides hukkunute mälestuspäevale.

Sõja portreed >>

Ettekandes rääkis gümnaasiumiõpilane saksa sõdurist, kes sõdis Stalingradi all ja sattus sõjavangi, kus ta "raskete tingimuste" tõttu suri. Poisi sõnul liigutas see lugu teda hingepõhjani ja ärgitas külastama Wehrmachti sõdurite surnuaeda Tšeljabinski oblastis, kus ta nägi paljusid "süüta hukkunud inimeste" haudu.

Siis ettekandja kõne heli salvestisel katkeb ja kaadri taga kommenteerib keegi ettekandja avaldust "süütutest inimestest".

Venemaa kooliõpilase esinemine tekitas tema kodumaal elavat vastukaja.

Venemaa Föderatsiooninõukogu (Venemaa parlamendi ülemkoda – toim.) välisasjade komitee pöördus Jamali Neenetsi autonoomse ringkonna juhtkonna poole palvega kontrollide Novõi Urengoi gümnaasiumi, kus Bundestagis ettekande pidanud poiss õpib, õppeprogrammi.

Tartumaa ühishaud: sõjaväelaste nimesid pole võimalik tuvastada >>

"Me peame selliseid ettekandeid lubamatuks. Palume teil gümnaasiumi, sealhulgas selle õppeprogrammi, kontrollida," teatas Föderatsiooninõukogu välisasjade komitee aseesimees Vladimir Džabarov oma pöördumises komitee istungil viibinud Jamali Neenetsi autonoomse ringkonna asekuberneri Aleksandr Mažarovi poole.

Ta täpsustas, et komitee käsutuses on selle esinemise videosalvestus. Senaatori sõnul tuleb see olukord "ära klaarida". "Mitte lapsega, loomulikult, aga täiskasvanutega. Seal on tööd ka õiguskaitseorganitele," teatas ta.

Tagid:
fašism, õpilane, koolipoiss, sõdurid, Teine maailmasõda, Bundestag, Wehrmacht, Saksamaa, Venemaa

Peamised teemad