21:41 23. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Välisuudised
lühendatud link
Euroopa rändekriis (101)
67830

Riia linnale 40 tuhat eurot maksma läinud pagulaste abistamise koordineerimise keskus suleti ja varjupaigataotlejad ei saanudki selle olemasolust teada

TALLINN, 24. november – Sputnik. Riia pagulaste abistamiseks Riia linnaduuma alluvuses töötanud koordinatsioonikeskus avati 2016. aastal ja see lõpetas töö 1. oktoobril 2017, teatab Sputnik Latvija viitega tvnet.lv-le.

Riia linnaduumast teatati, et keskus suleti sest varjupaigataotlejad külastasid seda väga harva, kuid selle ülalpidamine oli küllaltki kulukas. Väärib märkimist, et keskuse rajamiseks kulus 40 tuhat eurot.

Eestisse saabus kümneliikmeline pagulaspere >>

Keskuse ülesandeks oli migrantidele sotsiaalabi osutamine eluaseme, hariduse ja integratsiooniprobleemide lahendamisel. Keskuse koosseisu kuulus asutuse juht ja kaks töötajat.

Riia linnduuma esindaja Uģis Vidauskis rääkis, et võimud valmistusid suureks põgenikevooluks, kuid tegelik migrantide hulk osutus oodatust palju väiksemaks.

"Nüüd näeme, et sellise eraldi keskuse ülalpidamiseks puudub vajadus ja seepärast see suletigi," ütles Vidauskis.

Pärast abistamise koordinatsioonikeskus sulgemist, delegeeriti selle funktsioonid teistele asutustele, sealhulgas Riia heakorraametile ja munitsipaalpolitseile, kelle esindajad aga teatasid, et mingeid korraldusi täiendava pädevuse kohta ei ole neile edastatud.

Vidauskis märkis, et esialgu ei olegi konkreetseid ülesandeid nendele asutustele antud ja kõik hakkab sõltuma iga varjupaigataotleja konkreetsest abivajadusest ja asjaoludest.

Isegi karistuse korral ei võta Tšehhi enam Euroopa Liidu kvootide alusel pagulasi oma maale vastu, illustratiivne foto
© AP Photo / Thanassis Stavrakis

Pagulaste suunamine väikelinnadesse oli viga >>

"Varjupaigataotlejad peavad nüüd pöörduma eelkõige Riia linnaduuma poole, sest koordinatsioonikesksus oli omavalitsuse struktuur. Me lahendame kõik probleemid ja hoolitseme kõikide spetsiifiliste murede eest, mis varjupaigataotlejatel tekivad," märkis Vidauskis. Ta rõhutas, et alates 1. oktoobrist pole Riia linnaduumasesse pöördunud mitte ühtki abivajajat.

Lahtiseks jäi küsimus, kas varjupaigataotlejad ise teadsid sellise koordineerimiskeskuse olemasolust. Varjupaigataotlejate keskuses Mucenieksis räägiti, et koordinatsioonikeskuse töötajad külastasid neid kahel korral, kuid mingit reaalset abi põgenikele neil pakkuda polnud.

Põgenike sotsiaalse integreerimisega tegeleva varjupaigaühingu "Kindel kodu" juht Sandra Zalcmane märkis, et koostööst keskusega ei saanud asja, sest selleks polnud vajadust.

Saksamaa ei anna Eestist tulnud kvoodipagulaste perele varjupaika >>

2015. aastal kohustus Läti kahe aasta jooksul vastu võtma 531 põgenikku. Selle aasta septembris täitus EL poolt Lätile kvoodi täitmiseks ettenähtud aeg, kuid selle aja jooksul jõudis riik vastu võtta kõigest 364 inimest, mis teeb 65% kvoodist. Lisaks on enamus riiki saabunud põgenikest juba lahkunud.

Pagulaste ümberjaotuskava alusel kahe aasta jooksul Eestisse saabunud 161 pagulasest on siit teistesse riikidesse lahkunud juba 85 ehk üle poolte. Seejuures kohustus Eesti vastu võtma 550 pagulast, ent jäi endale võetud kohustusele alla enam kui kolmekordselt. Sotsiaalministeeriumi asekantsler tunnistab, et pagulaste suunamine väikelinnadesse oli viga, vahendas Spuntik Eesti.

Eestit võidakse sundida kaks korda enam pagulasi vastu võtma >>

2015. aasta lõpus leppisid Eesti riigijuhid kokku, et sisuliselt üleöö Euroopasse tulvanud sadadest tuhandetest pagulastest paigutatakse jaotuskava alusel kahe aasta jooksul Eestisse 550.

Teema:
Euroopa rändekriis (101)

Samal teemal

Pagulased on hakanud Soome jäämiseks ristiusku pöörama
Mis maa see on, kus naine on presidendiks: pagulased Baltikumi ei igatse
Kuidas pagulased Salonikis pääsesid halva ilma käest
Lätist on lahkunud pea kõik EL-i ümberpaigutatud pagulased
Pagulased
Tagid:
keskus, migrandid, ühiskond, pagulased, varjupaik, koordinatsioonikeskus, Riia linnaduuma, Uģis Vidauskis, Läti

Peamised teemad