04:24 29. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB91.8152
Välisuudised
lühendatud link
8020

Endise Jugoslaavia sõjatribunali kohtuotsuse kuulutamise järel kohtusaalis mürki võtnud horvaadi kindrali Slobodan Praljaki üks kaitsjatest rääkis eksklusiivses intervjuus agentuurile Sputnik kohtusaalis toimunu üksikasjadest

TALLINN, 30. november – Sputnik. Bosnia horvaatide kindral Slobodan Praljak, kellele Endise Jugoslaavia sõjatribunal (ICTY) kahekümneaastase vanglakaristuse mõistis, suri pärast kohtusaalis sooritatud enesetapukatset haiglas. Kohe pärast kohtuotsuse kuulutamist jõi ta tundmatut vedelikku, mis sisaldas ilmselt mürki.

Haagi kohtus mürki võtnud endine väepealik suri >>

Haagis asub üle 150 rahvusvahelise organisatsiooni, muuhulgas Rahvusvaheline Endise Jugoslaavia Kriminaaltribunal
© Sputnik / Артур Александров

Tema kaitsja, advokaat Favo Ivanovič, rääkis intervjuus portaalile Sputnik Србиjа, et tal pole õrna aimugi, kuidas oli võimalik kohtusaali mürki tuua.

Kas keegi Haagi sõjatribunali töötajatest võidi toimunu pärast vastutusele võtta?

Ma ei oska selle kohta praegu midagi öelda, sest sündmus ise alles toimus ja kõiki juriidilisi käike tuleb alles analüüsida. Kindlasti peab keegi vastutuse võtma. Praegu ei saa ma selle kohta midagi öelda, kuid minu arvates tuleb tõstatada küsimus vastutusest ja ka kohtu töömetodistest üldse, mitte ainult seoses mürgi toimetamisega kohtusaali.

Kas te olite istungisaalis, kui see juhtus?

Jah, olin küll, kuid ma ei näinud midagi, sest see toimus minu seljataga.

Milline oli teie arvates tema (Praljaki) psüühiline seisund viimasel ajal?

Mul oli temaga väga vähe otsekontakte. Ta oli väga õilis klient ega tüüdanud meid kunagi, kui tal õigusabi vaja polnud. Hommikul, istungisaalis nägin teda ainult tervitades.

Keegi karjus sel hetkel, et ta võttis mürki?

Ratko Mladić mõisteti eluks ajaks vangi, illustratiivne foto
© Sputnik / Виталий Белоусов

Mina, sest mulle tundus, et ta ütles nii. Ma ütlesin kohtunikele edasi, mis ta ütles, et nad kohe reageeriksid. Kuid praegu ma tõesti ei saa teile kinnitada, kas ta tõesti seda ütles, või mulle vaid tundus nii.

Kuidas te hindate Haagi tribunali tööd, arvestades, et täna kuulutati seal viimased kohtuotsused?

Täna toimunu, nagu ka see, mis toimus seitse päeva varem, Ratko Mladičile kohtuotsuse kuulutamise ajal ja Miloševiči kohtuistungil, kui teda katkestati ja lülitati tema mikrofon välja – selliseid asju ei peaks rahvusvahelises kriminaalkohtus juhtuma. Ma arvan, et kõik need juhtumid näitavad piisavalt, kuidas see kohus töötab — selline on minu arvamus.

Venemaa peab Mladičile langetatud kohtuotsust politiseerituks >>

Tagid:
kohtuotsus, surm, mürk, ÜRO, kohus, ICTY, Favo Ivanovič, Slobodan Praljak, Horvaatia, Haag, Bosnia

Peamised teemad