06:43 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
14731

Ja tuligi Poolale kallale kuri ja irevil kihvadega vaenlane. Pole temas midagi inimlikku, ei jaga ta riigipiiridest ega rahvusvahelisest õigusest tuhkagi. Siga mis siga. Varssavis kardeti vene karu aga tuli hoopis metssiga, mitte venelane

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Võiks arvata, et USA-l läks sihik paigast ära. Räägiti, et senat olevat Ukrainale relvastuse soetamiseks eraldanud 500 miljonit dollarit. Sama raha eest relvastus ise läheb aga Poolale. Tõsi, tema enda raha eest. Kuid vaid sellepärast, et Washingtonis on selle töö peal väga asjalikud ja tähelepanelikud inimesed. Kuuldi poole kõrvaga, et poolakatel on muresid ja oldigi kohe valmis neile reaktiivsuurtükke müüma ja lihtsamaid suurtükke, rakette ja muud sõjapidamiskraami: varustust, sihitamisseadmeid, GPS vastuvõtjaid jne. Pentagon taotles, Riigidepartemang toetas — asi tehtud.

Poolakad nõuavad venelastelt ja sakslastelt triljoneid. Mida saada loodetakse? >>

Kuigi poolakad ise said alles ajalehtedest lugeda, kui kehv nende seis tegelikult on. Tõeline agressioon. Ja tuligi Poolale kallale kuri ja irevil kihvadega vaenlane. Pole temas midagi inimlikku, ei jaga ta riigipiiridest ega rahvusvahelisest õigusest midagi. Siga mis siga. Varssavis kardeti vene karu aga tuli hoopis kosmopoliit-metssiga, mitte venelane. Palju metssigu, väga palju. Levitavad muudkui katku, pole pääsu. Näed siis, kuidas kutsumata külalised riiki tulevad. Alles saadi Aafrika migrantidega hakkama, nüüd siis uus häda — aafrika seakatk.

Agressioon selline, et kaitseministeerium ajab kogu sõjaväe relvile. Seda saab järeldada kõrgema väejuhatuse korraldusest märkega "väga kiire", mille avaldas Twitteris endine kaitseminister Tomaš Šemonjak. Sõdurid kavatsetakse saata sundpuhkusele, et nad neljajalgseid katkulevitajaid kütiksid.

NATO
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Poola tahab end puhastada kommunistlikust minevikust >>

Aga ega siis seda karabiinidega teha saa. Tase pole enam see, jämedamat toru on vaja. Mobiilsed reaktiivsuurtükid HIMARS on just see, mida vaja. Ja veel kulub hädasti "õhk-õhk" klassi rakette. Metssead küll ei lenda, kuid kui nad aerobussi ajada, siis võib juhtuda küll.

Igatahes, kui kaitseminister Macierewicz ütleb, et "ohtudele vastuseismiseks tuleb kulutusi teha", tähendab see, et "hoidke alt, lojused!". Rohkem keegi Poolale kallale ei kipu. Ja kui õigel ajal sai ikka Seimis otsustatud, et riigikaitsele tuleb edaspidi 2,1% SKT-st eraldada. Kuigi ega NATO nii suurt raha ei nõuagi, piisab 2%-st. See lisakümnendik ongi ilmselt siis nende ruigavate vaenlaste tõrjumiseks. Nagu öeldakse, siga ka ei söö. Tekib küsimus, kes nüüd poolakatele suurema seatembu teegi, kas võõramaine seakatk või katkuvalitsus. Ajab muudkui meeletut jama ja kahju riigile saab kõige järgi otsustades sellele vastav olema.

Ameeriklased aga hõõruvad rõõmust käsi. Kusjuures tunnistavad ka ise, et "relvastuse müük ei muuda jõudude vahekorda piirkonnas". Küll aga muudab sissetulekuid. Raketisüsteemid "Patriot" Pentagon Varssavile juba sokutas. See oli kõrgpilotaaž, anti koguni 16 raketiseadeldist. Ameeriklased ei tea vist isegi, milleks poolakatele neid nii palju vaja on. Küllap on asjal psühholoogiline efekt juures.

"Võtke aga julgesti, me ise kasutame neid samuti. Ka Rootsi tunneb asja vastu huvi. Ja teeme siis teile väikese hinnaalanduse ka." Kokku mingid tühised 10,5 miljardit dollarit.

Pentagon Euroopale: andke oma suveräänsus meile hoiule >>

Washington aga muigas ja jätkas: "Aga paneme teile veel 500 miljoni eest relvastust juurde, et siis tuleb 11 miljardit täis ja tagasi pole vaja." Ja ega nad petnudki. Tagasi polegi anda. Kõik on õiglane. Ega nad aru ei saanudki.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
analüütika, riigipiir, relvastus, julgeolek, Riigidepartemang, Pentagon, Poola, USA, Venemaa

Peamised teemad