19:16 05. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Välisuudised
lühendatud link
5410

Süüria on säilitanud riigina oma terviklikkuse ja suveräänsuse, loodud on eeldused poliitiliseks reguleerimiseks ÜRO egiidid all, põgenikud tulevad tagasi oma kodudesse

TALLINN, 11. detsember — Sputnik. Vladimir Putin andis korralduse tuua Süüriast tagasi suurem osa Venemaa sõjalisest kontingendist. Selle avalduse tegi president esinedes Venemaa sõjaväelastele Khmeimimi õhuväebaasis.

"Andsin kaitseministrile ja kindralstaabi ülemale korralduse asuda Venemaa väegrupeeringu üksuste ümberpaigutamisele nende alalistesse dislokatsioonipaikadesse," ütles riigipea.

Ta saabus Khmeimimi täna hommikul, kus tal olid vastas Süüria president Bashar Assad, kaitseminister Sergei Šoigu ja Venemaa väekontingendi ülem Süürias Sergei Surovikin.

Hiilgavalt täidetud ülesanne

Putini sõnul purustasid Venemaa relvajõud koos Süüria armeega veidi rohkem kui kahe ja poole aasta jooksul "maailma terrorismi kõige lahinguvõimelisema rahvusvaheliste terroristide grupeeringu".

© Sputnik
Putin andis käsu alustada Vene väeüksuste väljaviimist Süüriast.

President lisas, et Venemaa sõjaväelased täitsid neile pandud ülesande hiilgavalt, ilmutades mehisust, kangelaslikkust ja professionaalsust ning naasevad nüüd võidukalt oma lähedaste juurde. "Kodumaa ootab teid, sõbrad! Head teed! Tänan teid teenistuse eest!" ütles Venemaa riigipea.

Ta rõhutas, et relvajõud ja sõjatööstuskompleksi ettevõtted näitasid armee ja laevastiku väeosade ja väekoondiste kasvavat võimsust ja isikkoosseisu suurepärast väljaõpet.

"Lendurid, meremehed, erioperatsioonide üksused, luure, juhtimis-, toetus- ja sõjaväepolitsei üksused, meditsiiniteenistus, pioneerid, ja Süüria armee üksustes tegutsenud sõjalised nõunikud demonstreerisid venelase ja vene sõduri parimaid omadusi," rõhutas Putin.

Võitlus terroristidega jätkub

President teatas, et terrorismivastase võitluse ohvreid "ei unustata kunagi, ei siin, Süürias, ega meil, Venemaal."

Venemaa hoidis Süürias ära Liibüa-taolise lakkamatu kodusõja>>

"Kuid see ei sunni meid käsi rüppe panema ega taganema. See ei ole meie rahvale omane. Vastupidi, see annab meile täiendavat jõudu selle absoluutse kurjuse väljajuurimiseks, milleks on rahvusvaheline terrorism, mis kujul ta end ka ei varjaks," jätkas Putin.

President lisas, et "kui terroristid tõstavad taas pead, anname neile sellise hoobi, millist nad seni veel näinud ei ole".

Kohtumine Assadiga

Süüria on säilitanud riigina oma terviklikkuse ja suveräänsuse, loodud on eeldused poliitiliseks reguleerimiseks ÜRO egiidid all, põgenikud tulevad tagasi oma kodudesse, teatas Putin sõjaväelastele esinedes.

President kohtus õhuväebaasis ka Assadiga. Venemaa riigipea ütles talle, et Venemaa loodab koos Türgi ja Iraaniga "rahuliku elu ja poliitilise protsessi taastamist" Süürias. Samuti on tähtis ette valmistada rahvusliku dialoogi kongress ja käivitada rahumeelse reguleerimise protsess.

Venemaa ja Süüria presidentide kohtumine>>

Putin lisas, et terrorismioht tervikuna on veel väga kõrge.

"See, et me purustasime Süürias Islamiriigi* tugevaima grupeeringu, on erakordselt oluline nii Süüriale, Venemaale, kui ka kogu maailmale," märkis president.

Assad tänas omakorda Venemaa relvajõude nende panuse eest võitluses terrorirühmitustega.

Venemaa õhuväe operatsioon

2015. aastal alustas Venemaa Damaskuse palvel terrorismivastast operatsiooni Süürias. Möödunud aasta märtsis viidi suurem osa õhuväe grupeeringust seoses ülesande eduka täitmisega Süüriast välja.

Süüriasse jäävad kaks Venemaa sõjaväebaasi – õhuväebaas Khmeimimis ja sõjalaevastiku toetusbaas Tartusis. Samuti jätkab tegevust Venemaa asutatud vaenupoolte lepituskeskus.

Detsembri alguses teatas Putin "Islamiriigi"* täielikust purustamisest Süürias.

*Venemaal keelustatud terroriorganisatsioon

Tagid:
sõda, sõjaline kontingent, Putin, Vladimir Putin, Süüria, Venemaa

Peamised teemad