22:01 04. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Välisuudised
lühendatud link
12710

Soome politsei paljastas Põhja- ja Ida-Soomes tegutsenud suure amfetamiinitehase, kus vedelast amfetamiinist valmistati tablette tänavakaubanduse jaoks

TALLINN, 15. detsember — Sputnik. Politsei info kohaselt on viimasel ajal levinud skeem, kus Hollandis ja Suurbritannias toodetud vedel amfetamiin veetakse sihtkohta ja seal valmistatakse kohapeal tablette, vahendab portaal Eestinen.

ÜRO eksperdid on Afganistanis 2017. aastal registreerinud ligi kahekordse kasvu selle narkootikumi valmistamiseks kasutatava toorme tootmises
© Sputnik / Георгий Зельма

USA opioidiepideemia läks maksma üle poole triljoni >>

Soome keskkriminaalpolitsei sai nüüd jälile ühele organisatsioonile, mis tegutses sellise skeemi järgi. Kahe operatsiooni tulemusel konfiskeeriti vedelat amfetamiini koguses, millest oleks saanud valmistada 35 kilo tablette. Selle hind oleks müües olnud ligi 1,5 miljonit eurot, mistõttu tegemist on Soome kohta erakordselt suure kogusega.

Esimene osa konfiskeeriti Oulu ligidal 2016. aasta oktoobris ja sellest oleks saanud valmistada ligi 7 kilo valmis amfetamiini. Käesoleva 2017. aasta juulikuus võeti Põhja-Karjalas kinni veel kolm inimest, kelle käsutuses oli vedeliku kogus, millest oleks saanud valmistada ligi 30 kilo amfetamiini.

Lohusalu rannast leitud pakid sisaldasid kokaiini >>

Politsei kahtlustab, et amfetamiini valmistamine oli väldanud juba pikemat aega. Eeluurimine kestis ligi polteist aastat ja see on seotud ka välisriikidega.

Süüdistus antakse kohtusse lähipäevil. Kahtlusaluseid on kokku kümmekond. Käesoleval hetkel on vangistuses neli isikut.

Kuriteoga on seotud ka rahapesu, millega seoses on politsei konfiskeerinud vara.

Morfiinist 10 000 korda kangem aine

Kagu-Soomest on avastatud morfiinist ligi 10 000 korda kangemat narkootikumi karfentanüüli, mis on juba väikestes kogustes tappev, vahendas Sputnik Eesti novembris.

Kohalikud elanikud leidsid Lohusalu rannast suure koguse narkoainet, illustratiivne foto
© Sputnik / Александр Алпаткин

Soome politseil on infot, et narkoainet võib olla levitatud mujale Soome, mistõttu inimesed peaks olema äärmiselt ettevaatlikud. Oht on selles, et ostjad võivad arvata, et tegemist on millegi muuga. Karfentanüül on surmav ja inimesed on seda ostnud heroiini pähe.

Narkootikumide tellimine postiga

Narkootikumide tellimine postiga on kasvanud Eestis, vahendas Sputnik Eesti oktoobris. Peamiselt tellitakse posti teel paari grammi kaupa amfetamiini, ecstasy't, kanepit ja hallutsinogeenseid seeni, kuid ka arvestataval hulgal kokaiini, mõnel korral on avastatud ka fentanüüli.

TAI: Euroopa mõistes on Eesti narkoriik >>

Saadetiste alguspunkt on tavaliselt Holland, Suurbritannia, Hispaania, Hiina või USA. Postiga saadetud narkootikumide avastamine on plahvatuslikult kasvanud ja peamiselt tellitakse postiga uimasteid väikses koguses ja tihti selleks, et neid esimest korda proovida.

Tagid:
narkootikum, krimi, amfetamiin, narkoäri, ühiskond, tervis, politsei, Soome

Peamised teemad