19:13 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Välisuudised
lühendatud link
6210

USA president Donald Trump vastas Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni poolt uusaastakõnes tehtud tuumaähvardusele tõdemusega, et "USA riigipea tuumanupp on suurem ja see ka töötab"

TALLINN, 3. jaanuar — Sputnik. "Põhja-Korea liider Kim Jong-un teatas just, et "tuumanupp on tal alati laual". Kas keegi tema räsitud ja näljutatud režiimi seast võiks teda palun informeerida, et mul on ka tuumanupp, kuid see on palju suurem ja võimsam kui tema oma, ja minu nupp töötab!" kirjutas Trump.

Trumpi sõnavõtt on vastuseks Kimi uusaastakõnele, mis oli oma sisult kahetine. Kui Lõuna-Korea suunas oli diktaatori toon leebem ja ta teatas ka valmisolekust lõunanaabriga läbi rääkida, siis USA suunal saatis ta tavapäraselt teele sõjakaid ähvardusi ning andis teada, et "tuumanupp on tal alati laual".

Kim Jong-un: tuumanupp on mul alati laual >>

"Tuumanupp on mul alati laual. See ei ole mingisugune väljapressimine, vaid reaalsus," märkis Kim.

Kim kutsus aastakõnes ühtlasi riiki ja rahvast üles tõhustama veelgi ballistiliste rakettide ja tuumalõhkepeade tootmist, et tagada enda kaitsevõime.

Donald Trumpi pahasoovijad tahavad keelata presidendil tuumalöögi andmise iseseisva otsustamisõiguse
© AFP 2019 / SAUL LOEB

"Me peame massitootma tuumalõhkepäid ja ballistilisi rakette ning vähendama nende valmistamisele kuluvat aega," rääkis Põhja-Korea liider.

"Põhja-Korea saab hakkama igasuguste USA tuumaähvardustega ja meil on tugev tuumaheidutus, mis hoiab ära Ühendriikide tulega mängimise," jätkas Kim.

Donald Trumpi pahasoovijad tahavad keelata presidendil tuumalöögi andmise iseseisva otsustamisõiguse, seejuures ei varja seaduseelnõu algatajad, et näevad probleemi mitte niivõrd "tuumakohvris", kuivõrd presidendi isikus.

Põhja-Korea ÜRO saadik hoiatas tuumasõja eest >>

USA president tahetakse jätta ilma "tuumanupust". Grupp USA senaatoreid andsid menetlusse seaduseelnõu, mis keelaks Donald Trumpil senaatoritelt eelnevalt luba küsimata esimesena tuumalööki anda, vahendas Sputnik Eesti aasta aega tagasi.

Samal teemal

"Õitsva kindluse" maa ehk kuidas Põhja-Korea kangust juurde keeras
Põhja-Korea tulistas välja järjekordse raketi
Trump kuulutas Põhja-Korea terrorismi riiklikuks sponsoriks
Eesti mõistab Põhja-Korea raketiprogrammi tugevalt hukka
Põhja-Korea ei peata tuumarelvade arendamist
Põhja-Korea tuumapolügooni varingus hukkus üle 200 inimese
Põhja-Korea ÜRO saadik hoiatas tuumasõja eest
Põhja-Korea valmistub raketikatsetuseks
Tagid:
ähvardus, tuumanupp, uusaastatervitus, Kim Jong-un, Donald Trump, Põhja-Korea, USA

Peamised teemad