23:06 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Välisuudised
lühendatud link
23 0 0

Kaks tähtsat USA demokraadist senaatorit palusid riigi luurejuhil hinnata president Donald Trumpi Põhja-Koread puudutavate säutsude riske

TALLINN, 5. jaanuar — Sputnik. Senati luurekomitee liikmed Martin Heinrich ja Ron Wyden palusid luurekoordinaator (DNI) Daniel Coatsil "hinnata riski USA-le, riigi huvidele ning teenistujatele", mida kujutab endast 2. jaanuarist pärinev Trumpi säuts.

Trump Kimile: mul on ka tuumanupp >>

President edastas säutsuga Põhja-Korea riigijuhile Kim Jong-unile varjatud ähvarduse.

"Põhja-Korea liider teatas äsja, et tal on tuumanupp kogu aeg laual käeulatuses. Keegi sellest tühjaks kurnatud ja nälgivast režiimist võiks teda informeerida, et mul on samuti tuumanupp, aga see on palju suurem ja võimsam, kui tema oma ja minu nupp töötab," kirjutas Trump teisipäeval.

Kim ütles uusaastatervituses muu hulgas, et tuumanupp on tal alati laual käeulatuses. Põhja-Korea liider kutsus aastakõnes ühtlasi riiki ja rahvast üles tõhustama veelgi ballistiliste rakettide ja tuumalõhkepeade tootmist, et tagada enda kaitsevõime.

Heinrich ja Wyden ütlesid, et paluvad luurekogukonnal hinnata Trumpi säutsude mõju Washingtoni usaldusväärsusele.

Seaduseelnõu, mis keelaks Trumpil tuumarelva kasutamise >>

"Me taotleme, et hinnang käsitleks Põhja-Korea tõenäolist vastust presidendi 2. jaanuari säutsule, presidendi teistele ähvardavatele säutsudele ja avaldustele ning seda, kas selline retoorika toimib heidutuse või provokatsioonina," ütlesid senaatorid.

USA demokraadist kongresmen Ted Lieu tuletas meelde oma seaduseelnõu, mis keelaks riigipeal tuumarelva ennetava kasutamise Kongressi loata, vahendas Sputnik Eesti kolmapäeval.

Lieu tuletas meelde oma eelnõu peale seda, kui president Donald Trump Korea Rahvademokraatlikku Vabariiki tuumanupuga ähvardas.

Trump Kimile: mul on ka tuumanupp >>

"Teid hirmutab Trumpi "säuts" ähvardusega alustada tuumasõda Põhja-Koreaga? Siis toetage minu ja senaator Ed Markey seaduseelnõu nr. 660/S200. Mõlema partei poolt toetatav eelnõu keelaks USA presidendil esmase tuumarünnaku alustamise Kongressi eelneva loata," kirjutas Lieu Twitteris.

Tagid:
ähvardus, säuts, riskid, USA senat, Ron Wyden, Martin Heinrich, Kim Jong-un, Donald Trump, Põhja-Korea, USA

Peamised teemad