23:19 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Välisuudised
lühendatud link
2810

Tbilisi linnakohus mõistis Gruusia ekspresidendi Mihhail Saakašvili tagaselja süüdi ametiseisundi kuritarvitamises ning mõistis talle kolmeaastase vangistuse

TALLINN, 5. jaanuar — Sputnik. Süüdistus heitis Saakašvilile ette, et ta andis 2009. aastal presidendina armu neljale politseinikule, kes mõisteti 2006. aastal vangi pangatöötaja Sandro Girgvliani tapmise eest, vahendas ERR viitega Interfaxile.

Gruusia snaiprid Maidanil — kogu tõde skandaalsest filmist >>

Advokaat Sofia Goglitšidze ütles pärast kohtuotsuse kuulutamist ajakirjanikele, et kriminaalasjas ei ole mitte ühtegi tõendit, mis viitaks Saakašvili süüle.

"Presidendina oli Mihheil Saakašvilil õigus politseinikele armu anda," märkis ta.

4. detsembril toimusid Saakašvili korteris Kiievis läbiotsimised, ta ise ronis kaheksakorruselise kortermaja katusele ja ähvardas sealt alla hüpata. Eriväelastel õnnestus Saakašvili katuseservalt minema tassida, majast välja viia ja autosse istuma panna.

Kuid Saakašvili toetajatest aktivistid tõkestasid sõidutee. Nad suutsid mikrobussi ukse maha murda ja Saakašvili vabastada. Seejärel siirdus endine kuberner koos poolehoidjatega Ülemraada juurde, kus nõudis presidendi tagandamist ning peaprokuratuuri ja Ukraina julgeolekuteenistuse juhtkonna errusaatmist.

Hiljem peeti Saakašvili uuesti kinni, kuid Ukraina kohus keeldus teda koduaresti panema.

Tere, meie õrn ja hell Miša >>

Mihhail Saakašvilist, kes eelnevalt jäi ilma Gruusia kodakondsusest ning hiljem kaotas ka Ukraina oma, on saanud vähimate õigustega kodakondsusetu — ta ei saa valimistel osaleda, omandada ega käsutada varasid ega pälvida sotsiaalseid tagatisi, vahendas Sputnik Eesti suvel.

Euroopa Parlamendi saadik Lätist Andrei Mamõkin tegi ettepaneku omistada Gruusia ekspresidendile ja Odessa oblasti endisele kubernerile Mihhail Saakašvilile Läti mittekodaniku staatus ja väljastada talle vastav isikutunnistus.

Kaklus Ukraina piiril: kuidas Saakašvili Ukraiunasse läbi murdis >>

"Minu meelest poleks paha teha härra Saakašvilist Läti mittekodanik. Teades tema silmapaistvat energiat, aitaks ta ilmselt võidelda Eesti ja Läti mittekodanike õiguste eest," kirjutas Mamõkin oma Facebooki-kontol.

2016. aasta alguse seisuga elas Eestis 82 300 ning Lätis üle 252 000 kodakondsuseta isiku. Kusjuures Eesti elanikkonna moodustavad 1,3 miljonit ja Läti oma 2 miljonit inimest.

Tagid:
Mihhail Saakašvili, Ukraina, Gruusia

Peamised teemad