01:31 10. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Välisuudised
lühendatud link
2210

Valehäire USA Hawaii osariigi suunas lendava ballistilise raketi rünnaku osas põhjustas inimlik eksitus

TALLINN, 15. jaanuar — Sputnik. Sellest teavitas osariigi kuberner David Ige, edastab Hawaii News Now. "Ma tean omast kogemusest, millist mõju avaldas tänane valehäire Hawaaiil meile kõigile, ma palun vabandust sellest põhjustatud valu ja segaduse pärast. Ka mina olen sellest kohutavalt nördinud ja teen kõik, mis võimalik, et meie eriolukordadest teavitamise süsteeme viivitamatult parandada," kirjutas kuberner oma Twitteri-kontol.

Põhja-Korea ÜRO saadik hoiatas tuumasõja eest >>

Enne seda oli Hawaiil kiiresti levinud teadaanne, et osariigi suunas lendab ballistiline rakett, inimestel soovitati võimalikult kiiresti leida varjumispaik ja kinnitati, et tegemist ei ole õppehäirega.

Hoiatussõnum saadeti mobiiltelefonidele ja esitati TV-s. Seda, et tegemist on valehäirega, öeldi alles kolmekümne minuti möödudes. Mida poolteist miljonit havailast nende minutite jooksul üle elasid, teab vaid jumal taevas. Hiljem teatas USA relvajõudude Vaikse ookeani ülemjuhatus, et teadaanne saadeti teele eksituse läbi.

Nagu Ige teatas, osutus valehäire eksituseks ühe asjaomase vastutava teenistuse töötaja poolt, kes valvekorra üleandmise ajal vajutas valele nupule. USA võimud on alustanud juurdlust, president Donald Trumpi on vahejuhtumist teavitatud.

Senaator: Trumpi ähvardused võivad tuua maailmasõja >>

Tänu suhete halvenemisele USA ja Põhja-Korea vahel algas möödunud aastal Hawaiis koolituskampaania õpetamaks elanikkonnale, mida Põhja-Korea raketirünnaku korral teha tuleb. 2017. aasta novembris esitleti Hawaiil eriolukordadest teavitamise uut, tugevdatud süsteemi, ning detsembris asuti testima sireeni, mis hoiatab raketirünnaku eest.

Põhja-Korea teritooriumilt käivitatud rakett võib jõuda Hawaiini 12–20 minutiga. Seetõttu on hoiatusteate edastamise kiirus reaalse ohu korral otsustava tähtsusega.

Samal teemal

Trump Kimile: mul on ka tuumanupp
USA presidendi tervislik seisund on suurepärane
"Õitsva kindluse" maa ehk kuidas Põhja-Korea kangust juurde keeras
Põhja-Korea tulistas välja järjekordse raketi
Eesti mõistab Põhja-Korea raketiprogrammi tugevalt hukka
Põhja-Korea tuumapolügooni varingus hukkus üle 200 inimese
Põhja-Korea valmistub raketikatsetuseks
Trump ÜRO-s: USA on valmis Põhja-Korea hävitama
Tagid:
vahejuhtum, paanika, valehäire, ballistilised raketid, rünnak, osariik, David Ige, Kim Jong-un, Donald Trump, Põhja-Korea, Havaii osariik, USA

Peamised teemad