07:56 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1645
  • RUB89.8713
Välisuudised
lühendatud link
6620

Immigrandid lubasid maksta Vaasa naisele 10 000 eurot selle eest, et too oleks nõus abielluma, nüüd on naine kohtu all seoses ebaseadusliku maaletuleku korraldamise ja sellele kaasa aitamisega

TALLINN, 16. jaanuar — Sputnik. Tegemist oli 1989. aastal sündinud soome naisega, kes aitas abielu kaudu Soome tulla keskealisel kosovo mehel. Kuriteod pandi toime 2014. aastal ning kohus mõistis naisele ebaseadusliku maaletuleku korraldamise eest neljaks kuuks tingimisi vangistuse. Kaks ülejäänut, keskealised kosovo mehed mõisteti 3-6 kuuks tingimisi vangi, vahendab eestikeelne uudisteportaal Soomes Eestinen viitega väljaandele Iltalehti.

Sel aastal saabus Eestisse 13 pagulast >>

Üks süüdi mõistetud meestest võttis naisega ise ühendust ja pakkus võimalust teenida raha abiellumisega. Mehe eesmärk oli saada soome naisega abiellu oma tuttav, kellele oli vaja Soomes elamisluba.

Naine soostus, kuna talle lubati abiellumise eest tasuks 10 000 eurot. Elamisloa taotluses kinnitasid nii naine kui mees, et abielu on ehtne ja nad soovivad koos Soomes elada.

Naine oli sõidutatud enne abiellumist Kosovosse ja seal anti talle 2000 eurot ettemaksu. Ülejäänud raha pidi tulema pärast abiellumist mehele elamisloa taotlemise käigus.

Naine sai veel 1000 eurot, misjärel kosovo mehed rääkisid, et nad ei maksagi kogu summat. Lisaks keelduti lahutusest, kuigi naisele oli algul seda lubatud.

Naine ütles politsei ülekuulamisel, et poleks end sellise pasaga sidunud, kui oleks teadnud, millega see lõppeb. Kosovo meestes pettunud naine rääkis kogu loo ausalt ära, kuigi mehed seda eitasid.

Suleti ei tea mis: Riias likvideeriti pagulaste abistamise keskus >>

Kohus tunnustas naise ausat ülestunnistust ja mõistis naisele kergema, aga siiski küllalt tõsise 4-kuulise tingimisi vanglakaristuse. Lisaks pidi naine loovutama kuritegelikul teel teenitud 3000 eurot.

Soome sisseränne lõi 2016. aastal absoluutse rekordi, kui sisse rändas kokku 34 905 inimest, vahendas Sputnik Eesti maikuus. 2016. aasta sisseränne oli 21% võrra suurem kui varasemal aastal. Migrantide arv lõi 2013. aasta rekordi ligi 3000 võrra.

Soomest väljaränne on samuti suurenenud, aga mitte nii palju kui sisseränne. Soomest läks välismaale 18 082 inimest, 11% enam kui aasta varem.

Беженцы с детьми в транзитном центре для беженцев в районе села Tabanovce, в северной Македонии
© AP Photo / Boris Grdanoski

Soome netomigratsioon oli 2016. aastal 16 823 inimest, 35% enam kui aasta varem. Sisserändajatest 78% olid välisriigi kodanikud, väljarändajatest 59% olid Soome kodanikud.

Helsingis ei pääse Soome kodutud enam Hermanni Diakooniamajas öömajale, kuna see on reserveeritud ainult pagulastele, vahendas Sputnik Eesti aprillis.

Kodutud mehed rääkisid, et veel mõni aeg tagasi oli neil võimalik seda öömaja kasutada. Nüüd aga on näha, et maja on täis musta nahavärviga asukaid. Mehed rääkisid, et pagulastega tekkisid juba varem probleemid, kuna nad varastasid soomlastel magamise ajal püksid jalast. Samuti kadusid isiklikud asjad.

Pagulased on hakanud Soome jäämiseks ristiusku pöörama >>

Pagulased on hakanud Soome jäämiseks ristiusku pöörama, mis on suurendanud varjupaiga saamisega seotud kohtumenetluste hulka. 2017. aasta aprillis oli Soome kohtutes menetluses ligi 9000 varjupaigaga seotud asja. Migratsiooniameti otsuseid vaadati ringi näiteks usuvahetusega seoses.

Tagid:
elamisluba, abielu, migratsioon, pagulased, kohus, Kosovo, Soome

Peamised teemad