09:09 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Välisuudised
lühendatud link
10721

Eurosaadik Urmas Paet üritas edutult veenda Põhjamaade saadikuid selles, et Venemaa-poolne Arktika hõivamine kujutab neile suurt ohtu

TALLINN, 23. jaanuar — Sputnik. Sellest teatas ta, esinedes Norra väikelinnas Tromsös konverentsil "Arktilised piirid". "Me ei tohi lubada piirkonna militariseerimist, mida Venemaa kahjuks juba teeb," ütles Paet. Eurosaadik laiendas oma mõtet kommentaaris agentuurile RIA Novosti.

Vene Arktika: ema, mind ei pistetudki nahka >>

"On hea küsimus – miks kulutab Venemaa oma arktiliste sõjajõudude loomiseks nii arvestatavaid ressursse? Me teame, et Arktika on vähese pingestatusega piirkond ja soovime, et see nii ka jääks. Seetõttu on põhjendatud küsimus, miks kulutab Venemaa nii palju vahendeid sealse sõjalise taristu loomiseks," märkis intervjueeritav.

Saadiku arvates kujutab Venemaa tegevus arktiliste alade kasutuselevõtul teoreetilist ohtu teistele Põhjala riikidele. "Kui te vaatate tehnika ja elavjõu hulka, siis näete, et ülekaal asub Vene poolel," rõhutas Paet.

Stereotüüpsete hirmude küüsis

Venemaa välisministeeriumi teise Euroopa osakonna direktor Igor Neverov, kes samuti konverentsil osales, vaidlustas Eesti poliitiku seisukoha. Tema sõnul dramatiseerib Paet olukorda, sest Vene kaitseministeeriumi pingutused Arktika kasutuselevõtul on suunatud ainult regiooni arendamisele. Kogu rajatav taristu jääb tsiviilkasutusse, rõhutas Neverov.

Vene Arktika: armuda ja tagasi tulla >>

Norra välisminister Ine Eriksen Søreide märkis omakorda, et tema riik Venemaad sõjalise ohuna ei vaata. Vastupidi — välisministeeriumi juhina kutsus ta üles Vene Föderatsiooniga konstruktiivset koostööd jätkama. Vene Norra suursaadiku Teimuraz Ramišvili sõnul näevad Balti riigid maailma "läbi väljamõeldud stereotüüpsete ohtude prisma," Põhjamaad aga mõistavad Vene-poolset huvi ja tema Arktika-investeeringute õiguspärasust.

Aastased jääkarupojad Sõtševo küla (Venemaa) haruldaste loomaliikide taastamiskeskuses
© Sputnik / Валерий Мельников

Varasemalt teatas Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu, et Arktika olukorra pingestumises on süüdi just NATO. Tema sõnul vaatab Moskva NATO tegevust Norras, Baltimaades, Balkani poolsaarel ja Arktikas kui demonstratiivset, jõulist ja omakasupüüdlikku laienemist. Minister selgitas, et Norra põhjaossa, Vene piiri vahetusse lähesusse on loodud polügoon, kus rotatsiooni korras paiknevad NATO üksused.

Minister Palo allkirjastab Põhjala digituru deklaratsiooni >>

Arhangelskis toimus 2017. a. märtsis rahvusvaheline foorum teemal "Arktika – dialoogi piirkond," kus kõik Euroopa põhjaosa poliitikud — välja arvatud Baltimaad — näitasid soovi hoida suhtluskanalid Venemaaga avatuna, arutlemaks regioonisisest koostööd.

Tagid:
tehnika, keskkond, majandus, konverents, Arktilised piirid, Euroopa Parlament, Igor Neverov, Urmas Paet, Põhjamaad, Norra, Arktika, Eesti, Venemaa

Peamised teemad