19:18 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Välisuudised
lühendatud link
58140

Järgmise poole aasta jooksul kavatseb Soome vaadata üle ja langetada tuhandeid varjupaigaga seotud otsuseid, mis omakorda tähendab tuhandetele inimestele riigist väljasaatmist

TALLINN, 24. jaanuar — Sputnik. Kõigis Soome väljasaatmiskeskustes on kokku 108 kohta. Lappeenrantas asuvasse Konnunsuo väljasaatmiskeskusesse tehakse olemasolevale 40 kohale lisaks veel 28 kohta, vahendab portaal Eestinen viitega Yle-le.

Immigrandid meelitasid Soome naise 10 000 euro eest abiellu >>

Uued ruumid tehakse ümber endistest Konnunsuo vangla kambritest, mida on juba varem väljasaatmiseks kasutatud. Nüüd võetakse kasutusele kolm lisakorrust. Et ruume vanglast eristada, riputatakse seintele kunstikooli õpilaste maale ning hoovi tulev jalgpalliväljak.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Кристина Афанасьева

Viimasel ajal on väljasaatmiskeskused olnud üle Soome kõik täis. Olude sunnil on kasutatud ka politsei arestimaju. Lähiajal võib aga olukord muutuda veelgi pingelisemaks.

Väljasaatmiseks läheb kohti rohkem vaja, kuna varjupaigataotlejate vastuvõtukeskustes olevad inimesed saavad lähiajal massiliselt väljasaatmisotsuseid. Praegu ootab vastust kaebusele ligi 8000 varem negatiivse otsuse saanud varjupaigataotlejat.

Juba praegu on vastuvõtukeskustes suur hulk inimesi, kelle õigus Soomes viibida lõppeb lähiajal. Selliseid inimesi on paar tuhat, kes saavad lähema poole aasta jooksul väljasaatmisotsuse. Need inimesed peavad vastuvõtukeskustest lahkuma 30 päeva jooksul. Kõik arvatavasti ei lahku Soomest ning jäävad maale edasi illegaalidena.

Soome endise politseijuhi sõnul pole migratsioon riigis kontrolli all >>

Soome sisseränne lõi 2016. aastal absoluutse rekordi, kui sisse rändas kokku 34 905 inimest, vahendas Sputnik Eesti maikuus. 2016. aasta sisseränne oli 21% võrra suurem kui varasemal aastal. Migrantide arv lõi 2013. aasta rekordi ligi 3000 võrra.

Eestisse saabunud 161 pagulasest on siit teistesse riikidesse lahkunud juba 85 ehk üle poolte, illustratiivne foto
© AFP 2019 / ROBERT ATANASOVSK

Soome netomigratsioon oli 2016. aastal 16 823 inimest, 35% enam kui aasta varem. Sisserändajatest 78% olid välisriigi kodanikud, väljarändajatest 59% olid Soome kodanikud.

Helsingis ei pääse Soome kodutud enam Hermanni Diakooniamajas öömajale, kuna see on reserveeritud ainult pagulastele, vahendas Sputnik Eesti aprillis.

Kodutud mehed rääkisid, et veel mõni aeg tagasi oli neil võimalik seda öömaja kasutada. Nüüd aga on näha, et maja on täis musta nahavärviga asukaid. Mehed rääkisid, et pagulastega tekkisid juba varem probleemid, kuna nad varastasid soomlastel magamise ajal püksid jalast. Samuti kadusid isiklikud asjad.

Pagulased on hakanud Soome jäämiseks ristiusku pöörama >>

Pagulased on hakanud Soome jäämiseks ka ristiusku pöörama, mis on suurendanud varjupaiga saamisega seotud kohtumenetluste hulka, vahendas Spuntik Eesti kevadel. 2017. aasta aprillis oli Soome kohtutes menetluses ligi 9000 varjupaigaga seotud asja. Migratsiooniameti otsuseid vaadati ringi näiteks usuvahetusega seoses.

Samal teemal

Tšehhi politseinikud toetavad migrantide kuritegudest kõnelnud Rootsi kolleegi
Merkel survestas Tuneesiat kiirendama migrantide tagasivõtmist
Saksamaa politsei ja meedia varjavad migrantide toimepandud kuritegusid
Kreekasse saabuvate migrantide arv langes aprillis rekordiliselt
Migrantide kokkulepe: kas Angela Merkeli edu või Euroopa lüüasaamine
Tagid:
migrandid, varjupaigataotlejad, väljasaatmine, varjupaik, pagulased, väljasaatmiskeskus, Soome

Peamised teemad