04:51 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Välisuudised
lühendatud link
5510

Ajalooliste muinsusväärtuste ja Vana-Egiptuse püramiidide osiste ebaseadusliku riigist väljaviimise eest hakatakse karistama eluaegse vangistusega ja kuni 500 000 USA dollari suuruse trahviga

TALLINN, 16. jaanuar — Sputnik. Sellest teatab RIA Novosti viitega ajalehele Egypt Today. "Igaüks, kes üritab ajaloolist muinsusväärtust vabariigist välja viia või osaleb sellises tegevuses endale oma tegevust teadvustades, võib sada karistuseks eluaegse vangistuse ja rahatrahvi summas mitte alla 1 ja mitte üle 10 miljoni Egiptuse naela," öeldakse Egiptuse parlamendi määruses.

Turistid tulevad tagasi vaid ohutusse Egiptusesse >>

"Mustad" arheoloogid ja ebaseaduslikult ajalooliste muinsusväärtustega kauplejad on tänapäeval üheks põhilistest Egiptuse kultuuripärandi vaenlastest. Igal kuul leiavad õiguskaitsjad ja arheoloogid jälgi kümnetest ebaseaduslikest väljakaevamistest, millest osa ei korraldata sugugi muististe müügi tarvis, vaid kalmistuste ja uute elamute rajamiseks, ning vahistavad sadu sääraseid muististe "salakütte".

Uus turismiseadus suurendab tarbijate kaitset, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Olukord halvenes käesoleva aastakümne algul tänu Araabia kevadele, Ḩusnī Mubāraki kukutamisele ja Egiptuse politsei nõrgenemisele, mille tulemusena Dashur, Kuningate Org, Giza ja paljud teised iidsed Egiptuse asulad ja pühamukompleksid sattusid terve rea sedasorti "muinsushuviliste" massiliste rünnakute alla.

Mõnedel juhtudel on need väljakaevamised viinud tõeliste teaduslike avastusteni – näiteks 2014. aasta oktoobris õnnestus sellistel "kaevuritel" leida ühe elamu alt Kairos terve Thutmosis III ajastust pärinev templikompleks ja jõuda eraldada sellest osa muinasväärtusi enne seda, kui muinsuste ministeerium ja politsei tollest avastusest teada sai.

Amsterdami kohus otsustas sküütide kulla Ukrainale tagastada >>

Möödanikus karistati sedalaadi kuritegusid Egiptuse võimude poolt kuni seitsmeaastase vabadusekaotusega koos kohustuslike tööde ja suure rahatrahviga kogusummas vähemalt 5000 dollarit ja maksimaalses määras umbes 50 000 dollarit.

Aardeleiud viivad eesti hõbesepakunsti alguse sajandi varasemaks, illustratiivne foto
© Sputnik / Дмитрий Коробейников

Detsembri lõpul võttis Egiptuse parlament vastu otsuse muuta vastav karistus karmimaks – nüüd võidakse "mustad arheoloogid" ja muististega kauplejad eluks ajaks vangi saata ja nad peavad tasuma riigile rahatrahvi suurusega kuni 500 000 USA dollarit.

Niisugune karistusmäärade karmistamine sai heaks kiidetud Egiptuse muinsuste ministeeriumi ja teiste arheoloogia-alase järelevalveasutuste poolt, kes esitasid asjaomased ettepanekud juba sama aasta mais. Selle põhjuseks sai kõmuline protsess ametkonna mitme töötaja suhtes, kes aitasid saksa arheoloogidel minema viia osa muinsusväärtusi Cheopsi püramiidist.

Egiptuses sai surma 55 politseinikku >>

See otsus, nagu nendivad ministeeriumi esindajad, seab muististe varguse samale tasandile terrorismi, narkokaubanduse ja mõrvadega, mida Egiptuses karistatakse tänapäeval surmanuhtlusega.

Tagid:
vargus, turism, arheoloogia, aarded, muinsuskaitse, eluaegne, vanglakaristus, parlament, politsei, Egiptus

Peamised teemad