23:07 28. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0964
  • RUB72.1052
Välisuudised
lühendatud link
49420

Brandenburgi liidumaal Cottbusi linnas toimus eelmisel laupäeval pagulastevastane meeleavaldus valitsusse kuuluvate gruppide, sealhulgas euroskeptilise Alternatiiv Saksamaale (AfD) osavõtul

TALLINN, 27. jaanuar — Sputnik. Meeleavaldus toimus seoses sellega, et paljud kodanikud ei ole nõus turvalisust ja poliitikat puudutava olukorraga Cottbusis. Aktsiooni ajendiks olid Cottbusis asetleidnud kaks kallaletungi külmrelva kasutamisega, mis eeldatavalt pandi toime Süüria pagulaste poolt, kirjutab Sputnik Deutschland.

Ürituse korraldajaks oli Brandenburgi ühendus Tuleviku Kodumaa (Zukunft Heimat). Üritust toetasid ka Identiteediliikumine, PEGIDA poolehoidjad ja AfD.

Berliin loob uusaastapidustustel naiste turvatsooni >>

Meeleavalduse käigus toimus meeleavaldajate kallaletunge ajakirjanikele. Üks mees tõukas toimunut pingi pealt pildistanud naisajakirjanikku, kuid tal õnnestus kõrvale põigata ja kannatada ta ei saanud, teatas Cottbusi politsei esindaja.

Lisaks sellele "tõugati sihilikult" üht ajakirjaniku kõrval olnud naisterahvast, misläbi purunes tema mobiiltelefon. Mõlemad oletatavad õigusrikkujad on "politseile tuntud" tegelased.

Mis puudutab kallaletunge külmrelva kasutamisega, siis mõlemad kahtlusalused on kinni peetud ja viibivad vahialustena eeluurimiskambris.

Sputniku korrespondent kõneles politseiga, linnapeaga, AfD ja Vasakparteiga. Samal ajal kui Alternatiiv Saksamaale (AfD) võtab sõna välismaalaste ja sakslaste "õige vahekorra" kaitseks, nendib Vasakpartei, et käes on aeg märksa sisukamateks debattideks.

Cottbusi võimud taunivad toimunut

Linnavalitsuse esindaja Jan Glossmann mõistis vestluses Sputniku korrespondendiga asetleidnu hukka, nimetades seda "inetuks pretsedendiks".

"Selliste olukordadega ei peaks kodanikud kokku puutuma. Politsei ja kohalike võimude koostöös reageerisime me asjakohaselt ja rakendasime uusi meetmeid," teatas Glossmann.

Saksamaa politsei ja meedia varjavad migrantide toimepandud kuritegusid >>

Muuhulgas on tehtud muudatusi õiguskaitseorganite personali juhtimises. "Õiguskaitseorganite, politsei ja välismaalastega tegeleva ametkonna töötajad paigutatakse ümber, nad on edaspidi tegusamalt esindatud. Samuti tahame kohal olla koolides, koolimaja territooriumil ja tegutseda preventiivselt. Sellega tahame näidata, et me seisame kodanike kõrval," lisas Glossmann.

Belgia riigisekretärile teevad muret migrantide kallaletungid politseinikele, illustratiivne foto
© Sputnik / Ирина Калашникова

AfG: rünnakud ükskõik kelle poolt on lubamatud

AfD fraktsiooni aseesimees Brandenburgi liidumaa parlamendis Landtagis Birgit Bessin võttis üritusel sõna. 

Tema sõnnul 14-aastase õigusrikkuja ja tema isa ümberasustamine naaberringkonda on küll meede, kuid põhimõtteliselt on tegu jändamisega põhjuste ümber, aga mitte probleemi lahendamisega.

Probleem peitub tema meelest asukate arvulises vahekorras. Välismaalaste osakaal on rändekriisi algusega kasvanud 2,5-lt 8 protsendini. Hädavajalik on leida "õige vahekord".

ÜRO: maailmas on 258 miljonit migranti >>

Meeleavaldust ennast iseloomustas Bessin rahumeelsena. Seda näitas asjaolu, et seal olid esindatud kõik põlvkonnad, isegi lastega perekonnad. Mis puudutab ründeid ajakirjanike vastu, siis "rünnakud ükskõik kelle poolt on lubamatud."

Küsimusele, kas ühendust Tuleviku Kodumaa, kes meeleavalduse korraldas, saab iseloomustada paremäärmuslikuna, vastas Bessin: "Juhul kui see oleks paremäärmuslik organisatsioon, ei oleks AfD siin olnud."

Vasakpoolsed: arutelud peaksid muutuma sisukamateks

Vasakpartei fraktsiooni juht Cottbusi linnavolikogus Chris Neumann nimetas meeleavaldusel valitsenud meeleolusid "hõõguvateks". Rünnakud ajakirjanikele andsid märku "suurest vägivalla potentsiaalist" kohalolnute seas.

Kuid erilist muret tekitas Neumannis siiski see tõsiasi, et "tulid kokku inimesed, kellel varem mitte midagi ühist ei olnud." Nende seas oli osaliselt põhjendatud nõudmistega murelikke kodanikke, AfD toetajaid, natse ja Identiteediliikumine. Tuleviku Kodumaa suhtes märkis poliitik:

"Nagu mulle tundub, kujutab see ühendus endast inimeste kooslust, kellele ühiseks nimetajaks on pagulaste kriitika ja kes väga kärmesti süüdistavad kõiki pagulasi osalemises konkreetsetes kuritegudes. Aga nimelt seda tuleb tingimata vältida. Tähtis on "muuta debatid pagulaste teemal taas sisulisteks."

Soomes läheb suuremaks migrantide väljasaatmiseks >>

Peale selle on tingimata vaja paremini valgustada vägivalla põhjuseid, selle asemel et üksnes hukka mõista, lisas Neumann.

"Kui ma näen, kuidas 14- või 16-aastane noormees on valmis selliseks vägivallaaktiks, kus ta haarab noa ja sellega vehkides lööb haavu teise inimese, lihtsalt suvalise mööduja näkku, siis ma tahan teada, mis selle noormehega, selle alaealisega on juhtunud, et ta nii noores eas on sedavõrd murtud, et on võimeline niisugusteks tegudeks," ütleb Neumann.

Et sääraseid tegusid ennetada, tuleb hoopis lihtsamate väljasaatmisotsuste asemel teha palju aktiivsemaid jõupingutusi lõimimiseks, leiab Vasakpartei poliitik.

Maailmas on umbes 258 miljonit inimest, kes on sünnimaalt lahkunud ja elab nüüd teistes riikides, 17 aastaga kasvas migrantide arv pea poole võrra, vahendas Sputnik Eesti detsembris.

Eestisse saabus kümneliikmeline pagulaspere >>

Rahvusvahelisel migrantide päeval (18. detsembril — toim.) avaldatud raporti kohaselt on migrantide osakaal maailmas kasvanud 2000. aasta 2,8 protsendilt tänavusele 3,4 protsendile. See tähendab, et migrantide osakaal kasvas 17 aastaga pea poole võrra.

Eesti on Euroopa Liidu rändekava raames lubanud Kreekast ja Itaaliast ümber paigutada ning Türgist ümber asustada kokku 550 pagulast

Peaminister Jüri Ratase sõnul võtab Eesti Euroopa Liidu rändekava raames aastatel 2015-2019 vastu maksimaalselt 305 põgenikku.

Euroopa Liidu asjade komisjon (ELAK) toetas kooskõlas valdkondlike komisjonide arvamusega valitsuse seisukohta asustada järgmise kahe aasta jooksul Türgist Eestisse ümber 80 inimest.

Suleti ei tea mis: Riias likvideeriti pagulaste abistamise keskus >>

Sel aastal asustab Eesti Türgist ümber 40 inimest ja järgmisel aastal 40 inimest, teayab Riigikogu pressiteenistus. Eestisse on tänaseks saabunud Türgist, Kreekast ja Itaaliast kokku 188 inimest, kellest kohale on jäänud 101.

Tagid:
migrandid, meeleavaldus, vägivald, pagulased, Zukunft Heimat, AfD, Sputnik Deutschland, vasakpartei, Cottbus, Saksamaa

Peamised teemad