21:40 05. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1330
  • RUB77.8155
Välisuudised
lühendatud link
15740

Mida teha korruptsiooni ja totaalse varastamisega Ukrainas? Sellele küsimusele vastata osutus tehisaju jaoks keerulisemaks kui omandada teisi keeli või õppida nalja viskama

TALLINN, 28. jaanuar — Sputnik. Korruptsioon on Ukrainas sügavalt juurdunud. Mitte keegi ei tea, kuidas sellest jagu saada – ei Ukraina president ega Ülemraada saadikud ega ka valitsuskabinet, edastab raadio Sputnik. Lahendust ei suutnud leida isegi tehisintellekt.

Davosis toimus väga veider vahejuhtum. Ülemaailmsel majandusfoorumil küsiti maailma kõige väljaarendatumalt naisrobotilt Sofialt, mida teha korruptsiooniga Ukrainas. Ja seepeale "jooksis programm kokku ja protsessor hangus," teatas Ülemraada saadik Alena Škrum.

Nüüd mõistatavad netikasutajad, mis võis targa masina "maha murda".

Võib-olla ta lihtsalt teeskles "hangumist", et vältida tagakiusamist Ukraina julgeolekuteenistuse poolt, või kartis süüdistusi separatismis ja sattumist veebilehe Mirotvorets (Rahukaitsja – toim.) musta nimekirja?

Ratas: Eesti tuleb viivitamatult eemaldada Ukraina maksuparadiiside nimekirjast>>

Aga võib-olla tahtis vältida süüdistusi selles, et ta on "Kremli agent"? Suhtles ju paar päeva varem temaga Ukrainas keelustatud Sberpanki juht German Gref. Grefiga ei peljanud Sofia nalja heita, vastata keerulistele filosoofilistele küsimustele ja nõustus koguni koos vene pankuriga suusatama.

Ukraina. Illustreeriv foto
© AP Photo / Efrem Lukatsky

Kuid küsimus Ukraina korruptsioonist osutus palju filosoofilisemaks kui mõtisklused robotite elumõtte üle. Aga Sofia intellekti ei saa küll alahinnata: näiteks õppis see Hongkongi teadlaste väljatöötatud robot vene keele ära kahe päevaga.

Kusjuures see on ainus robot maailmas, millel vormiliselt on teatud inimõigused: Sofial on kodakondsus, täpsemalt riiklik kuuluvus – Saudi Araabia.

Võiks tunduda küll, et talle on kõik jõukohane, õigupoolest "ajukohane".

Ent võib-olla on ta suuteline ainult tõtt rääkima ning on ühtlasi nii hästi kasvatatud, et seda mitte näkku öelda, mis oleks ju ebaviisakas? Vahest aga pole miski inimlik talle võõras? Küllap läks hästi, et ta vakka jäi. Aga oleks võinud ka nutma hakata.

Tagid:
tehisintellekt, Sofia, Davos, Ukraina

Peamised teemad