03:15 30. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Välisuudised
lühendatud link
Brexit – protsess läks käima (132)
8540

Briti parlamendi ülemkojas kõlasid riikliku ringhäälingukompanii aadressil tõsised süüdistused – nimelt on maailmakuulus BBC muutunud välismaiste huvigruppide mõjuagendiks

Irina Alksnis, agentuurile RIA Novosti

Huvitav, et sedapuhku ei olnudki toimunus süüdi Venemaa. Lord Norman Tebbit, Konservatiivse partei endine juht, teatas, et "ausalt öeldes toetab BBC välismaist organisatsiooni nimega Euroopa Liit."

Skandaali põhjus toodi päevavalgele korraga kahes Ühendkuningriigi "mõttekojas", kelle uuringud näitasid, et referendumi eel populaarsetesse uudistesaadetesse kutsutud külalised olid pea eranditult Brexiti vastased.

Esimesena astus avalikkuse ette Briti kodanikuühiskonna-uuringute instituut Civitas, kelle uurimus kandis järgnevat pealkirja — "Brüsseli ringhäälingukompanii? Kuidas Brexitit toetavaid seisukohti BBC uudistes marginaliseeriti".

Nagu selgus, ignoreeris BBC pea kahekümne aasta vältel järjekindlalt Ühendkuningriigi Euroliitu kuulumise vastaste seisukohti. Instituudi andmeil olid ajavahemikus 2005-2015 vestlussaate Today 4275-st külalisest vaid 132 riigi Euroliidust väljumise pooldajad.

Briti juhtivad meediaväljaanded süüdistasid Sputnikut propagandas >>

Mõni päev hiljem ilmunud Majandusküsimuste instituudi (IEA) ettekandest selgub, et BBC kuulsaimate poliitilise vestlussaadete "Question Time" ja "Any Questions" viimase kahe aasta külalistest olid ligi 70% Brexiti vastu. Dokumendis öeldakse otse, et "kui enamiku teemade puhul agentuuril puuduvad poliitilised või maailmavaatelised eelarvamused, siis ühes küsimuses on süstemaatiline ja pikaajaline tasakaalu puudumine ilmne – nimelt Suurbritannia Euroopa Liidu liikmelisuse küsimuses."

BBC kujutas Krimmi Venemaa osana
© Sputnik / Константин Чалабов

Uurimus põhjustas Ülemkojas teravaid sõnavõtte. Lord Tebbiti ägedaid avaldusi toetasid ka teised tema kolleegid. Ühendkuningriigi Iseseisvuspartei (UKIP) endine juht Malcolm Pearson kutsus valitsuskabineti liikmeid toimuvasse sekkuma, kuna selmet sündmusi objektiivselt valgustada, näib BBC oma eetriaega Euroopa Liidu propagandale kulutavat.

Ringhäälingukompanii poolt enda õigustuseks antud selgitused toovad näole muige, olles eredaks näiteks sõnaohtrast avaldusest, mis esitatud küsimused vastuseta jätab.

Näiteks tõi BBC esindaja lagedale väite, et saadete "Question Time" ja "Any Questions" formaat ei ole vaid ühele küsimusele pühendatud ning et külalised peavad analüüsima paljusid probleeme. Jääb arusaamatuks, mis on sel väitel pistmist esinejate erapooliku valikuga, mis lähtub just nende suhtumisest Brexitisse. Lisaks teatas uudisteagentuur, et annab oma publikule võimaluse "valitsusametnikke ja opositsioonipoliitikuid selle eest, kuidas nad Brexitit läbi viivad, vastutusele võtta."

Ei ole tõenäoline, et Lordide kojas kostnud teravad avaldused kurtidele kõrvadele kõlasid ja BBC jaoks tagajärgedeta jäävad.

Ühendkuningriik ja Poola lepivad kokku võitluses "vene propagandaga" >>

Briti poliitsüsteem on vaatamata oma näilisele arhailisusele tõestanud oma hämmastavat sitkust ja võimet erinevate ajajärkude poolt esitatud väljakutsetega toime tulla.

Käesolev BBC probleem pole mitte selles, et ettevõte propagandaga tegeleb. Mõistagi ta teeb seda. Just selleks ta pea sada aastat tagasi loodigi. Probleemiks ei ole ka fakt, et kihutustöö Brexiti vastu on suunatud. Lõppude lõpuks peegeldab see Briti eliidi suurema osa seisukohta, kellest suurem osa oli tõepoolest Euroliidust lahkumise vastu.

Ei, oma kallutatud käitumisega tekitas BBC uue ja väga tõsise probleemi. Nimelt hakkas ettevõte töötama Briti poliitsüsteemi enda vastu, olles samas üks tema alustaladest. Silma torkavad vähemalt kaks asjaolu.

Üht neist mainis eelpoolmainitud lord Pearson ise, teatades, et ringhäälingukompanii õõnestab otseselt Brexiti läbiviimise eest vastutava ministri David Davise tööd, kelle sõnul "diskrediteerib BBC koheselt iga tema poolt Brüsselis saavutatud edusammu."

Ühendkuningriigil on hetkel pooleli väga keerulised läbirääkimised Euroopa Liiduga, kus Brüssel Londonil igal sammul avalikult ja jõuliselt "käsi väänab". Sellises olukorras näib BBC toimetuse valitud poliitiline suund enam mitte siseriikliku olukorra peegeldusena, vaid otsese ja avaliku oma riigi vastase tegevusena.

Teine asjaolu on aga hetkel brittide loodud poliitsüsteemi jaoks veelgi ärevusttekitavam.

BBC on tõesti Suurbritannia tähtsaim avaliku arvamuse kujundamise ja kontrolli instrument, kuid propaganda töötab vaid seni, kuni ühiskond tema "hääletoru" usaldab.

Van de Beek: Lääs demoniseerib Vene meediakanaleid tahtlikult >>

Probleem on aga selles, et Läänemaailma peavoolumeedia on just praegu sattunud tõsisesse usalduskriisi. Ühelt poolt on viimase kahe aasta jooksul maailma raputanud Lääne propaganda suured läbikukkumised — Trumpi valimisvõit, Brexit ise ja lisaks paljud muud. Teisalt avas massimeedia nende paari aastaga kõige häbiväärsemal viisil oma propagandistliku olemuse – mis vähendas peavoolumeedia usalduskrediiti rekordiliselt madala tasemeni.

On veider, et BBC jätkab sellises olukorras kangekaelselt oma läbikukkunud tsensuuripoliitika elluviimist, serveerides publikule tõe pähe tuntavalt kallutatud propagandat – lootes vististi, et ehk läheb sedapuhku õnneks?

Teravad seisukohavõtud Lordide kojas — mille eakad liikmed kohati ammumöödunud ajajärkude esindajaina tunduvad — ei kõla riikliku peavoolumeedia küündimatuse taustal sugugi vanakeste vadinana. Vastupidi — nad pööravad avalikkuse ja võimude tähelepanu reaalsele ja tõsisele ohule, mida BBC jäärapäine käitumine endast riigile kujutab.

Millega lugu lõpeb, näitab tulevik. Kas Ühendkuningriigi poliitiline süsteem saab uue väljakutsega hakkama?

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)
Tagid:
välisagent, poliitika, referendum, meedia, Brexit, Civitas, EL, BBC, Suurbritannia

Peamised teemad