20:34 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Välisuudised
lühendatud link
2810

Egiptuse arheoloogid leidsid Kairost väljas püramiidide lähedalt 4400 aasta vanuse haua, teatas muinsusministeerium

TALLINN, 3. veebruar — Sputnik. Teadlaste arvates on tegu 5. dünastia aegse kõrge ametniku Hetpeti hauaga. Hauakambris on seinamaalid, mis kujutavad jahi- ja kalapüügistseene, aga ka tollal tavalist kodulooma ahvi orkestri ees tantsimas, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Egiptus kehtestab eluaegse vangistuse muinsusväärtuste varguse eest >>

Arheoloogiaekspeditsiooni juht Mostafa Al-Waziri ütles, et ilmselt oli Heptet Egiptuse kuningatele lähedalseisev naine, kel on haud ka Gizas. Teise haua väljakaevamised alles käivad.

Aardeleiud viivad eesti hõbesepakunsti alguse sajandi varasemaks, illustratiivne foto
© Sputnik / Дмитрий Коробейников

Ajalooliste muinsusväärtuste ja Vana-Egiptuse püramiidide osiste ebaseadusliku riigist väljaviimise eest hakatakse karistama eluaegse vangistusega ja kuni 500 000 USA dollari suuruse trahviga, vahendas Sputnik Eesti jaanuaris.

"Igaüks, kes üritab ajaloolist muinsusväärtust vabariigist välja viia või osaleb sellises tegevuses endale oma tegevust teadvustades, võib sada karistuseks eluaegse vangistuse ja rahatrahvi summas mitte alla 1 ja mitte üle 10 miljoni Egiptuse naela," öeldakse Egiptuse parlamendi määruses.

"Mustad" arheoloogid ja ebaseaduslikult ajalooliste muinsusväärtustega kauplejad on tänapäeval üheks põhilistest Egiptuse kultuuripärandi vaenlastest.

Amsterdami kohus otsustas sküütide kulla Ukrainale tagastada >>

Igal kuul leiavad õiguskaitsjad ja arheoloogid jälgi kümnetest ebaseaduslikest väljakaevamistest, millest osa ei korraldata sugugi muististe müügi tarvis, vaid kalmistuste ja uute elamute rajamiseks, ning vahistavad sadu sääraseid muististe "salakütte".

Olukord halvenes käesoleva aastakümne algul tänu Araabia kevadele, Ḩusnī Mubāraki kukutamisele ja Egiptuse politsei nõrgenemisele, mille tulemusena Dashur, Kuningate Org, Giza ja paljud teised iidsed Egiptuse asulad ja pühamukompleksid sattusid terve rea sedasorti "muinsushuviliste" massiliste rünnakute alla.

Uus turismiseadus suurendab tarbijate kaitset >>

Uus otsus, nagu nendivad ministeeriumi esindajad, seab muististe varguse samale tasandile terrorismi, narkokaubanduse ja mõrvadega, mida Egiptuses karistatakse tänapäeval surmanuhtlusega.

Tagid:
hauakamber, arheoloogia, haud, ajalugu, muinsusministeerium, Kairo, Egiptus

Peamised teemad