16:21 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Välisuudised
lühendatud link
38 0 0

Saksa välisminister ütles laupäeval, 3. veebruaril, et Poola võib loota Saksamaale selliste ajaloomoonutuste hukkamõistmisel, nagu seda on okupeeritud Poola aladel asunud natsi koonduslaagrite nimetamine Poola koonduslaagriteks.

TALLINN, 4. veebruar — Sputnik. Poola uus seaduseelnõu keelab omistada Teise maailmasõja aegseid natsi-Saksamaa kuritegusid Poola rahvale.

USA on koos Iisraeliga eelnõu kritiseerinud, väites, et see piirab väljendusvabadust, edastab ERR.

Saksa välisminister Sigmar Gabriel ütles laupäeval: "Selle organiseeritud massimõrva korraldas meie riik ja ei keegi teine. Üksikud kollaborandid ei muuda ses osas midagi."

Ta lisas: "Me oleme veendunud, et üksnes omaenda ajaloo hoolikas teadvustamine võib tuua lepitust. See tähendab ka, et inimesed, kes pidid kogema holokausti talumatuid kannatusi, saaksid piiranguteta neist kannatustest rääkida."

Rahumäe juudi kalmistul mälestati holokausti ohvreid
© Sputnik / Владимир Новиков

Sputnik Eesti on varem teatanud, et Poola senat kiitis heaks holokausti ja natside koonduslaagrite määratlust puudutava seaduse, mis on põhjustanud diplomaatilise tüli Iisraeliga.

Poola "holokaustiseadus" on president Andrzej Duda laual>>

Seadus lubab määrata rahatrahvi või kuni kolmeaastase vangistuse Poola või välisriigi kodanikule, kes nimetab natsi-Saksamaa surmalaagreid Poola surmalaagriteks.

Sama karistus ähvardab ka isikut, kes omistab "Poola riigile või rahvale süü või kaassüü kuritegude eest, mille pani toime Saksa Kolmas Reich, või muude inimsuse-, rahuvastaste ja sõjakuritegude eest".

Dachau koonduslaagri varastatud värav jõudis tagasi>>

Iisrael näeb selles katset eitada Poola seotust juutide hävitamisega ja kardab, et holokaustist eluga pääsenud inimesed antakse kohtu alla, kui nende ütlused peaksid käsitlema poolakate seotust sõjaroimadega.

Tagid:
holokaust, koonduslaager, Sigmar Gabriel, Saksamaa, Poola

Peamised teemad