16:12 10. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0867
  • RUB80.6900
Välisuudised
lühendatud link
7711

Riigidepartemang joonistas maailma kaardi, märkides ära riigid, mis USA kodanikel oleks parem unustada. Selgus, et ameeriklased ei tohiks heituda terroriaktidest ega üleujutustest, aga vaat venelasi tasub karta

Maria Baljabina, raadio Sputnik

Ameeriklasi ootavad Venemaal lausa igal sammul aina ohud. Nii et parem on USA kodanikel sinna mitte sõita, hoiatab Riigidepartemang. Pakutigi välja oma maailmanägemus: kujundati kaart, kus on tähistatud head, kehvavõitu, halvad ja kohutavad riigid. Kokkuvõttes jaotati kõik vastavalt neljale ohtlikkuse tasemele.

Täiesti ohutu on Riigidepartemangu arvates paljudes Euroopa riikides, aga ka Marokos, Senegalis, Botswanas, Namiibias, Zambias, Djiboutis, Araabia Ühendemiraatides, Usbekistanis, Türkmenistanis, Kazahstanis, Kõrgõzstanis ning isegi Lõuna-Koreas ja Jaapanis. Ameerika turiste ei peaks hirmutama ei koolera ega maavärinate- ja tsunamioht ega ka lähedus Põhja-Koreale, mis interaktiivsel kaardil on tähistatud punasega, mis tähendab, et "sinna sõita ei tohi".

USA alaline esindaja ÜRO-s Nikki Haley
© REUTERS / Stephanie Keith

Huvitav, et paljudes "turvalistes" riikides on USA sõjaväebaasid. Nii et võib-olla eeldab Riigidepartemang, et mis tahes ohtude eest kaitsevad ameerika turiste needsamad USA sõjaväelased.

Veidi kehvemini on Washingtoni meelest asjalood Saksamaal, Hispaanias, Suurbritannias, Prantsusmaal, kes alles üsna hiljuti tühistas eriolukorra; rahutu on Ukrainas, Filipiinidel, Alžeerias, Egiptuses, Kongos, Indoneesias, Mehhikos ja millegipärast Hiinas. Need riigid on sattunud teise kategooriasse – seal on USA võimude arvates tarvis "kõrgendatud ettevaatlikkust". Kongos, muide, töötavad ÜRO rahuvalvajad ning varsti saadetakse sinna uued kiirreageerimisbrigaadid.

Filipiinide president aga oli möödunud aastal ülepea sunnitud katkestama oma visiidi Venemaale ja pidama kõnelusi Vladimir Putiniga ööhõlmas – sedavõrd teravaks muutus tookord terroriseisund tema riigis.

Belgia peaminister: EL ei toeta USA uusi sanktsioone>>

Nii et võib aru saada, kuidas sattus see riik samasse rühma Ukrainaga. Aga no mida teeb seal üsna turvaline Hiina, see on mõistatus.

Teiste hulgas on Putini nimekirjas ka Venemaa presidendi administratsiooni juht Anton Vaino
© Sputnik / Алексей Дружинин

Kuidas ka poleks, on olukord nendes riikides Riigidepartemangu arvates siiski parem kui, oletame, Venemaal, Sudaanis, Tšaadis, Pakistanis, Venezuelas, Guatemalas ja Kuubal. Veel hullem on vaid Malis, Liibüas, Kesk-Aafrika Vabariigis, Lõuna-Sudaanis, Somaalias, Jeemenis, Iraanis ja Põhja-Koreas.

Seega, ameeriklaste maailmakaardi kohaselt on Venemaal kohutavam kui Euroopas, mida hõivavad pagulased ja vapustavad terroriaktid. Kohutavam kui Aafrikas, kus levivad epideemiad, ei lõpe sisekonfliktid ja kinnitavad kanda terrorirühmitused. Venemaa on hullem kui naabrus Kim Chŏng-uniga, keda USA-s demoniseeritakse, ja hullem kui kommunistlik Hiina, kes, nagu ütles Donald Trump, võtab ameeriklastelt ära töökohti.

Milles siis seisneb Venemaa ohtlikkus USA jaoks? Selles, et meie territooriumil ei ole USA sõjaväebaase? Selles, et meid ei saa kamandada? Selles, et vaatamata sanktsioonidele ja kõikvõimalikele katsetele meie siseasjadesse sekkuda, riik ei lagune ja koguni tugevneb? Aga siis nimetagegi see kaart "lojaalsuse kaardiks", ärge mõelge välja olematuid ohte – meie maailmas on libauudiseid selletagi küllalt.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
Riigidepartemang, turist, USA

Peamised teemad