07:31 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Välisuudised
lühendatud link
4410

USA president Donald Trump on andnud käsu sõjaväeparaadi korraldamiseks Washingtonis, et näidata maailmale USA sõjalist musklit ja rõhutada tema rolli relvajõudude ülemjuhatajana, teatas Valge Maja

TALLINN, 7. veebruar — Sputnik. Trump, kes on mänginud mõttega korraldada pealinnas sõjaväeparaad alates presidendivalimiste võitmisest 15 kuud tagasi, on andnud korralduse kaitseministeeriumile, mis on alustanud sobiva kuupäeva otsimist, vahenas Pealinn viitega BNSile.

"President Trump suhtub uskumatult toetavalt USA suurepärastesse mundrikandjatesse, kes asetavad meie riigi turvalisena hoidmiseks iga päev oma elu ohtu. Ta on palunud kaitseministeeriumil uurida võimalusi korraldada pidustused, kus kõik ameeriklased saaksid tunnustust avaldada," ütles Valge Maja pressiesindaja Sarah Sanders.

Politsei- ja Piiriameti orkester
© Sputnik / Вадим Анцупов

Pentagon kinnitas, et "konkreetsete üksikasjade paikapanemise protsess käib".

Eesti Vabariigi 100. aastapäeva paraad peetakse Tallinnas>>

Ühendriikide sõjaväelased osalevad traditsiooniliselt 4. juulil iseseisvuspäeva paraadidel, kuid need ei hõlma tavaliselt sõjatehnika väljapanekut.

Trump osales Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni kutsel mullu 14. juulil külalisena Prantsuse riigipüha puhul korraldatud sõjaväeparaadil Pariisis ning ei varjanud hiljem oma vaimustust.

Päevalehe Washington Post andmeil andis Trump 18. jaanuaril kaitseminister James Mattisele ja sõjaväe juhtkonnale käsu valmistuda paraadi korraldamiseks.

Pentagoni ülem võttis vastu Ukraina Iseseisvuspäeva paraadi>>

"Tahan sellist paraadi nagu Prantsusmaal," vahendas anonüümsust palunud sõjaväeametnik lehele Trumpi sõnu.

Läti tähistab iseseisvuspäeva
© Фото : Latvijas Аrmija

Posti andmeil läheks tankide ja muu sõjatehnika Washingtoni toomine maksma miljoneid dollareid ning Pentagon eelistaks sellise paraadi korraldamist novembris veteranide päeval, sest siis langeks see kokku 100. aasta möödumisega liitlaste võidust Esimeses maailmasõjas ja oleks seega vähem seotud presidendi ja poliitikaga.

Presidendi plaan sattus kohemaid demokraatide kriitika alla.

Võidupäeva paraad Moskvas Punasel väljakul>>

"Missugune absurdne raha raiskamine! Trumpi käitumine meenutab rohkem diktaatorit kui presidenti. Ameeriklased väärivad paremat," ütles esindajatekoja demokraat Jim McGovern.

Mereväe erukindral John Kirby nimetas mullu suvel paraadi korraldamist Washingtonis halvaks ideeks.

Peterburis tähistati Vene mereväe aastapäeva>>

"Esiteks, Ühendriigid ei vaja paraadi mööda Pennsylvania või mõnda teist avenüüd, et näidata meie sõjalist jõudu. Me teeme seda iga päev sisuliselt iga ilmaga üle kogu maailma," kirjutas Kirby televõrgule CNN pärast seda, kui Trump mainis oma lummatust Pariisi paraadist.

Kirby riputas artikli teisipäeval oma Twitteri kontole uuesti üles.

Tagid:
sõjaväeparaad, Pentagon, veteran, Trump, Donald Trump, USA

Peamised teemad